Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radar musí splnit české normy

Česko

  8:05
ČESKÉ BUDĚJOVICE - I kdyby česká vláda dokázala prosadit výstavbu radarové základny v Brdech, se kterou podle průzkumů většina obyvatel Česka spíše nesouhlasí, neznamená to automaticky povolení k výstavbě.

Nedávno dobudovaný radar protivzdušné obrany NATO v Nepolisích na Královéhradecku. foto: Alexandra MlejnkováČTK

Odborníci totiž potvrzují, že ačkoliv by šlo o zařízení armády USA obsluhované pouze americkými vojáky, radar musí získat stejná povolení jako jakákoliv jiná stavba v Česku.

Mimo jiné tak budou příslušné české úřady zkoumat, zda radarová základna splňuje české i evropské normy pro intenzitu elektromagnetického záření a jeho vliv na obyvatele v okolí. Podle českých odborníků by ale Američané neměli mít při stavbě s českými normami žádné velké potíže. Základna podle nich lidské zdraví nijak neohrozí.

„Podle toho, co jsme se zatím dozvěděli, by americký radar mohl mít průměrný výkon kolem 200 kilowattů, což není o mnoho více než výkon vysílačů instalovaných na žižkovské věži,“ řekl LN Luděk Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující záření.

Zatímco však běžná vysílací zařízení třeba pro televizní a rozhlasový signál či mobilní telefony „vyzařují“ elektromagnetické vlny kontinuálně a všude kolem sebe, radar vysílá krátké přerušované pulzy, soustředěné do úzkého paprsku. Ten se rozšiřuje teprve ve větší vzdálenosti a výšce, vůbec tedy nezasahuje své okolí na zemi.

Stavba vadí hlavně levici
Důležité jsou však obecně škodlivé účinky elektromagnetického vlnění. Pekárek tvrdí, že přes nekončící debatu o vlivu mobilních telefonů či televizních vysílačů na lidské zdraví je zatím vědecky prokázán pouze jeden konkrétní účinek: „Záření může oteplovat organismus,“ říká Pekárek.

Z tohoto důvodu platí v Česku i v EU normy, které říkají, že zaměstnanci vysílacích zařízení, včetně vojáků, mohou být vystaveni pouze takovému záření, které může teoreticky ohřát jejich tělo o jednu desetinu stupně Celsia.

U běžných obyvatel je pak tento limit ještě pětkrát nižší. Americký radar bude proto muset projít naprosto stejným schvalovacím procesem jako klasický televizní vysílač či radar na letišti.

Obava z negativních účinků radaru na lidské zdraví však není jedinou možnou překážkou zřízení základny. Ani politici vládní koalice nejsou v této otázce jednotní.

Zástupci ODS a lidovců radar podporují, zelení ústy svého předsedy Martina Bursíka chtějí do projektu více zapojit i NATO a Evropskou unii. Radar pak zcela odmítají komunisté a většina členů ČSSD.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat