Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radar v Česku bude, zazní na summitu NATO

Česko

BUKUREŠŤ (od zvláštního zpravodaje LN) Česko a Spojené státy oznámí dnes, na summitu NATO v Bukurešti, uzavření dohody o umístění amerického protiraketového radaru v Brdech.

Washington dal navíc najevo, že radar v Česku bude, i kdyby ztroskotaly rozhovory USA s Polskem o protiraketové základně.

Dohoda o radaru bude dnes v 13.30 zveřejněna po schůzce americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové a šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga. „To, že je dohoda hotová, je fakt,“ řekl LN politický ředitel ministerstva zahraničí Martin Povejšil. Půjde sice jen o první, ale „klíčovou dohodu“, jak řekl premiér Mirek Topolánek.

Dopracování další už je jen formalitou a podle diplomatických zdrojů otázkou několika málo příštích týdnů.

Protiraketová obrana nebude hlavním bodem bukurešťského summitu, účastníci ji však významně zmíní i v závěrečném dokumentu třídenního jednání.

Pokračování na straně 3

Radar v Česku bude, zazní...

Dokončení ze strany 1

Šéf americké protiraketové agentury generál Henry Obering v noci na včerejšek na půdě amerického Senátu prohlásil, že i samotný radar má velkou hodnotu. „Radar sám o sobě představuje obrovskou kapacitu a informace, které shromáždí, mohou využít Spojené státy i NATO i mimo plánovaný evropský systém,“ citovaly ho tiskové agentury. Jednání s Polskem se totiž komplikují a není jasné, zda USA nakonec dosáhnou s Varšavou dohody.

Kdyby nakonec nebyla základna s antiraketami v Polsku postavena, radar by paradoxně více posílil bezpečnost Evropy než Spojených států. Jak včera pro Český rozhlas uvedl český velvyslanec při NATO Štefan Füle, radar může být propojen i na protiraketové systémy aliance a pomoci při obraně Evropy proti nepřátelským raketám krátkého doletu.

Také prezident Václav Klaus věnoval protiraketové obraně část svého projevu na včerejší společné slavnostní večeři šéfů států a vlád zemí NATO, kterou byl summit oficiálně zahájen. „Budeme potěšeni, pokud se radar stane, dříve nebo později, součástí širšího projektu protiraketové obrany NATO,“ řekl Klaus.

Autor:

Mohlo by vás zajímat