Úterý 15. října 2024, svátek má Tereza
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Radar? Zbytečná provokace.“

Česko

Nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass včera předčítal před zaplněným sálem pražského Goethe-Institutu.

PRAHA Německý nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass (1927) včera v pražském GoetheInstitutu četl ze své vzpomínkové knihy Při loupání cibule, poté proběhla autogramiáda a diskuse. Při ní autor hovořil o vztahu k České republice, o své básnické sbírce Dummer August, o slavném kritikovi Marcelu Reichu-Ranickém, o bývalém sociálnědemokratickém kancléři Willym Brandtovi a také o problematickém sjednocování Německa: „Nebyli jsme schopni respektovat životy milionů lidí, kteří se dostali z nacistické diktatury rovnou do té komunistické.“

Günter Grass byl dotázán i na možnost umístění částí amerického protiraketového štítu do České republiky a v Polska. Autor uvedl, že projekt považuje za zbytečnou provokaci: „Nemá žádný smysl. Nejsem příznivcem Putinova systému, ale není divu, že se tím Rusko cítí ohroženo. Doufám, že toto bushovské trauma už brzy skončí a Spojené státy americké najdou cestu samy k sobě a k tomu dobrému ve své historii, protože mnohé kroky je velmi poškodily.“

Kniha Při loupání cibule ještě před loňským německým vydáním vyvolala velký rozruch, neboť se v ní autor doznal k členství v jednotkách SS. Nyní autobiografická kniha vyšla česky v nakladatelství Atlantis. V ní gdaňský rodák popisuje období konce dětství, tedy dobu druhé světové války, kdy byl nejprve členem Jungvolku, později narukoval k Waffen-SS, byl raněn a po konci války strávil určitý čas v zajateckém táboře.

Günter Grass uvedl, že jeho generace dostala v mladických letech tvrdé lekce - nicméně až do konce války věřila v konečné vítězství. Co se jeho osobně týče, žádné varování navíc nepřišlo ani ze strany rodičů. Ohledně knihy Při loupání cibule pak zmínil určitou nedůvěru v autobiografické psaní, kde vždy hrozí přikrášlování. Tento problém autor ostatně v knize často tematizuje.

Pro pražské čtení věhlasný prozaik vybral dvě ukázky. První se vracela do roku 1944, kdy gdaňský mladík sloužil u protiletecké obrany nedaleko rodného města a jeden z chlapců, patrně z náboženských důvodů, odmítal vzít do ruky zbraň. Druhá popisovala Německo již v poválečné době. Günter Grass tenkrát začal pracovat v draselném dole Burbach-Kali AG, kde dělníky rozdělovaly politické názory -jedni byli pro komunismus, druzí zůstávali u nacistických hesel a třetí hájili sociálnědemokratické nahlížení na svět.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!