Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 3 °C oblačno Předplatné LN

Diskuse k článku

Napoleona porazil, ale Čechy stále dráždí. Radeckého socha se na Malou Stranu nevrátí

Na příští rok připadá 160. výročí smrti jednoho z nejvýznamnějších vojenských stratégů rakouské monarchie a českého šlechtice Josefa Václava Radeckého z Radče. Pomyslného daru ke zmíněnému jubileu se však polní maršál Radecký in memoriam s největší pravděpodobností nedočká. Podklady pro chystanou stavební obnovu Malostranského náměstí nepočítají s tím, že by se na místo vrátila maršálova socha.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
C. Sangrail 23.11.2017 9:45

Napoleona porazil, ale v Lombardii nechal popravovat odpůrce Habsburků jako na běžícím páse. Nebyl to jen "táta vojáků", nebyl to jen ten bělovlasý stařeček, jak bývá portrétován.

J. Čížek 23.11.2017 13:28

http://www.literarky.cz/kultura/vytvarne-umeni/10105-radeckeho-pomnik-dejme-u-konen-maralovi-co-jest-maralovo

J. Čížek 23.11.2017 20:23

http://www.reflex.cz/clanek/historie/75600/pred-250-lety-se-narodil-vaclav-radecky-po-zizkovi-nejslavnejsi-cesky-vojevudce.html

"V očích Italů představovalo metternichovské Rakousko utlačovatele, a Radecký tedy šéfa ozbrojené moci tohoto utiskovatele. V letech 1848 až 1849 Evropou otřásaly revoluce nevídaného rozsahu a habsburská monarchie nebyla výjimkou. Nicméně v zájmu historické pravdy a objektivity je třeba konstatovat, že Lombardsko-benátské království, patřící ke korunním zemím Rakouského císařství, se mohlo pochlubit spořádanou administrativou, kulturním, jakož i hospodářským rozkvětem, což o ostatních, především jižních italských územích neplatilo."

J. Čížek 23.11.2017 20:24

"Odpor obyvatelstva vyvolával hlavně tuhý centralismus. Sardinský král Karel Albert se této animozity rozhodl využít a v březnu 1848 jeho armáda vpadla do Lombardie. Radecký po ústupových bojích sváděných proti italské přesile přešel 23. června 1848 do protiútoku. Hrdinný odpor hanáckého 54. pěšího pluku umožnil Radeckému otočit frontu a zvítězit u Custozy. Pro smýšlení Italů je příznačné, že když poražený Karel Albert vtáhl do Milána, obyvatelstvo ho přivítalo hůře než Radeckého. Za vynikající úspěchy a potlačení revoluce v habsburských državách v Itálii Radecký obdržel velkokříž Vojenského řádu Marie Terezie.

Je vhodné poznamenat, že jak první (březen až srpen 1848), tak i druhá rakousko-sardinská válka (březen až srpen 1849) si vzhledem ke krátkosti trvání vyžádaly poměrně omezené oběti. V té první padlo 1030 rakouských vojáků, ve druhé 857 proti 937 italským. "

R. Folwarczna 22.11.2017 13:03

Hlavně, že musíme mít pomník hajzla Koneva... Proc mit českého maršála, když máme Rusaka? Fuj!

S. Hammer 22.11.2017 17:37

Koněv byl rád, že vůbec přežil, před kulkou ho zachránil Žukov. Proč byl hajzl netuším, leda za ten u Spojenců objednaný nálet na Drážďany? To ale dělali všichni sovětští velitelé frontů podle vzájemné spojenecké dohody. Jinak samozřejmě musel být komunista a musel zařezávat lajnu... Takže za dobro rozhodně neválčil, spíše za větší zlo.

Pokud ale máme takovou jednu sochu, Radecký by měl být všude.

M. Jindra 22.11.2017 9:06

Pořád je v této zemi více lidí, které oslovuje socialistická minulost a vliv Ruska, než období vlády Habsburků. Proto v našich městech najdete více soch ruských generálů a tanků, než českých osobností.

S. Hammer 22.11.2017 17:38

Komunismus měl nejhorší dopady na charakteru národa...

V. Kusý 21.11.2017 21:20

Pan maršálek Radecký představoval loajálního vojáka, bojujícího za svého zemepana. A to je v očích Čechů, neloajálních mnohdy ani ke svým blízkým, ten největší hřích.

S. Hammer 21.11.2017 21:48

I tomu maršálkovi Radeckému bylo jasné, že Češi sami o sobě jsou maličkým národem, maličkým trhem atd a že sami existovat nemůžeme. Prej potlačení revoluce v roce 1848. No, tak on to byl první záblesk prachsprostého nacionalismu, nic jiného v tom nehledejme. My se na ty události můžeme podívat zpětně a bylo naším obrovským štěstím tehdy, že jsme dostali přes huby. Rozbít monarchii dříve, dnes bychom možná ani jako stát neexistovali.

C. Sangrail 23.11.2017 9:46

Maršálek Radecký byl co by místodržící v Lombardii podobně loajální k trůnu jako Heydrich k Říši. Rozdíl byl spíše v míře teroru než v principu.

S. Hammer 21.11.2017 18:51

My jsme takoví připrdění kašpaři, kteří spolurozbili velkou říši aby si udrželi svoji nacionalistickou svobodu pouhých dvacet let - do prvního zaštěkání jednoho Rakušáka. Pak jsme kolaborovali s nácky jedna báseň a když to náckové projížděli, raz dva jsme otočili a k Rusovi. Svobodu jsme vědomě hodili hladovému ožralému mužikovi do chřtánu. Když nás omrzel Rusák, začali jsme se stavět na nohy a když sem Rusák znovu vtrhnul, podělali jsme se znovu. Na tohle máme být jako pyšní? ČSR a ČSSR to byla kapitulace, podlézání, kapitulace, podlézání....

J. Škodák 21.11.2017 20:32

To zásadní podělávání začalo za vlády ožralce Václava IV. a od té doby v této neslavné tradici pokračujeme. Až potom upadneme do závislosti, tak naříkáme a voláme o pomoc Blanické rytíře, kteří určitě pomůžou! Maršál Radecký se hlásil k tomu, že je Čech a byl vlastencem ne jen hubou, ale činem v boji také za naše zájmy. Národ se k němu obrátil zády a aby nebyl jako svědomí národa, tak ještě odstranili jeho sochu. Tato neblahá tradice pokračuje dál. Když naši letci bojovali v Anglii také o naše zájmy, mnoho jich padlo a ti co zůstali tak se vrátili domů, aby je potom pozavírali a někteří to zaplatili opět na popravišti životem. To je český národ!

M. Henrik 21.11.2017 20:46

Vy dva jste se hledali. Zkuste myslet pozitivně.

S. Hammer 21.11.2017 21:48

No zkoušíme, zkoušíme, tak co tam máme pozitivního? No, nic.... Tak snad někdy příště.

J. Novák 22.11.2017 4:53

No, jako pozitivní vidím to, že na poměrně malém Malostranském náměstí s největší pravděpodobností nebude zaclánět pomník nějakého habsburského přisluhovače a doufám, že ani pomník přisluhovače jiného. Toho prostoru pro jakýkoliv pomník je škoda. Nic nebrání, aby takové pomníky stavěli v parcích, v Praze třeba na Petříně či jinde. A, jen tak mezi námi. Dnes hodnotit, proč byl po vzniku republiky pomník stržen, je naprostá hloupost. Oni tehdejší obyvatelé, kteří s monarchií měli své zkušenosti, jistě daleko lépe věděli, proč tak činí, než dnešní trubky, které mají tak akorát ho.no a né zkušenosti s tehdejším režimem. Je to totiž stejné, jako kdyby někdo za 50-100 let hodnotil, co že to bylo za voly, kteří bořili pomníky Stalinovi, Gottwaldovi atd.

S. Hammer 22.11.2017 17:34

No, naštěstí máme dochovaných spoustu svědectví, jak se lidem za Rakouska žilo a jsou to svědectví jen pozitivní. Úroveň života jen pozitivní. Armáda se nebála vystřelit a čeští vojáci byli v Rakousku elita. Radecký byl hrdý Čech a sloužil jako každý voják c. a k. monarchie vlasti a bohu. Čechy byly velmi vyspělé. V Rakousku panoval řád a pořádek, bylo velmi přísně vymahatelné právo. Měli jsme svého krále, měli jsme svoje poslance v parlamentu.... Za Rakouska jistě nebylo všechno ideální, ale proti nejprve nacionalistickým praktikám ČSR a pak totalitě nacistů a pak komunistů bylo Rakousko zlaté.

J. Novák 23.11.2017 5:34

No, moje babička se narodila v roce 1900 a můj děda ještě o 5 let dříve. A oba jsem je zažil, takže vím, co o té "vyspělosti" pro občany vyprávěli. A, naštěstí, jsem krom toho, že jsem své předky poměrně dobře poslouchal, jsem o té době také něco přečetl. Takže, pane Hammere, ty vaše plky můžete věšet na nos dětičkám, které se narodily po roce 1990 a které čtou tak akorát to, k čemu je někdo bičem dožene, ale né mně. Jinak je mi celkem jedno, co Radecký byl zač, ale rozhodně budu rád, když Malostranské náměstí zůstane i v budoucnu bez jeho sochy. Mimochodem, nejsem přívržencem stavění soch jakýchkoliv potentátů na veřejná prostranství, neboť není důvod vystavovat kdejaké trubky tam, kde by mohl být veřejný prostor. Ale když se někomu líbí, že na nějakého potentáta s.rou holubi a ob.cávají ho opilci, tak prosím, klidně si to tam stavte.

S. Hammer 23.11.2017 6:06

Takže Čechy nebyly podle vašich prarodičů za c. a k. monarchie vyspělé? Ze svědectví vašich dědáčků usuzujete na historii a vyspělost státu? Bože, co to u policie velelo? ;+

Moji prarodiče vyprávěli přesný opak, museli se otáčet, museli hospodařit, ale nebyli žádní chudáci, jo, byli sedláci. ČSR byla v roce 1920 desátou nejvyspělejší zemí světa, asi to stihla za dva roky své existence.... Já asi tuším, co to mlátíte za srance... vy totiž nejste štonc pochopit, že životní úroveň tehdejšího světa byla někde jinde než je dnes. No to pak ano. Pak ano. Pak byli ti lidi chudáci. Spali v jedné místnosti i s dětma, děcka musela po škole doma makat....

J. Novák 24.11.2017 4:53

Do Peruna, pane Hammere, co vás tak hrozně žere? Hele, že vám zase stará nedala a tak se ukájíte na netu? No, nic ve zlém. Když vás to neustálé nadávání, stěžování a občasné sebepochválení baví, tak si to klidně užívejte. Měl jste před časem nepoměrně vyšší úroveň, poslední dobou jste hodně klesl, takže, počítám, se vám něco v životě hodně se.e, když tak kolem sebe házíte nadávkami a urážkami. Možná byste měl uvažovat o nějaké psychologické či psychiatrické pomoci. Mám lidi rád a bylo by mi líto, kdyby vás to, co vás evidentně žere, převálcovalo.

J. Škodák 21.11.2017 23:14

Kde nic není, ani čert nebere!

J. Čížek 22.11.2017 5:20

A to jak? Jako že HURÁ, odstranili jsme pomník nejlepšího českého vojevůdce nebo HURÁ, povraždili jsme a pozavírali české letce z Anglie?

Tak nějak si to představujete, soudruhu?

S. Hammer 21.11.2017 21:45

Zatím jsem vždy spolehlivě prokázali, jak sami jsme totálně neschopní ale pokud nás řídí Němci, jsme jedničky. Zajímavé, pro někoho smutné, další se bude čertit, ale je to fakt. Souseda, kterého si máme předcházet jak jen je to možné, pořád vidíme jako nepřítele. Naštěstí teď nás táhnul silně dopředu, ale teď se to tam seje díky Merkelově totálnímu zkratu s uprchlíky...

V. Dlouhý 21.11.2017 15:37

Bourání soch je hloupost,je to historie a maršál Radecký je velikán minulosti.Tady nejde o symbol mocnářství Marianský sloup i když i ten za mne také může zase stát

P. Maleček 21.11.2017 15:16

Co takhle Radeckýho vyměnit za Koněva? To by se ruská galérka se Zemanem v čele pos....

S. Vor 21.11.2017 14:08

už dávno tam měla stát přeci socha Járy Cimrmana.

P. Čech 21.11.2017 13:28

Čechy stále dráždí??? Podle mne nejméně 70% lidí vůbec neví hoho ta socha představuje a kdo to byl maršál Radecký. Není to pro ně žádný symbol. Snad tu sochu berou jako součást naší historie a to je v pořádku. Stejně lidé pohlížejí na ostatní sochy s jedinou výjimkou - sochy sv. Václava, ketrá jediná snad je symbolem. O ostatní sochy se přou hlupáci, kteří nemají nic smysluplného na práci.

K. Jež 21.11.2017 12:49

Tak ta socha tam patří. Československo existovalo jen pár let v podstatě. A i tak bylo omylem. Stejně jako samostatné Česko.

V. Peroutka 21.11.2017 12:13

Vyjímečně rozumný názor,na tomto místě se dnes nedá projít aniž by se člověk nemusel brodit davem cizinců.

M. Krátký 21.11.2017 11:27

Co taky chtít od pražské kavárny, když si míchá tento nový drink - zde : Nový drink! Malý panák zelené, naředěný vodou a ohřátý v mikrovlnce.

> Jmenuje se to „Matěj“, je to teplé, zelené a má to jen 4 %


Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...