Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radecký zase bude mít sochu

Česko

Na Malostranském náměstí by však stála jen kopie pomníku, originál by zůstal skryt

PRAHA Pomník maršála Radeckého nemají Pražané na očích už takřka devadesát let, a přece v současnosti vyvolává svár. Pražští památkáři chtějí bronzový pomník vrátit na původní místo. To se ale nelíbí Českému svazu bojovníků za svobodu a legionářské obci.

Podle památkářů návrat pomníku pomůže rehabilitovat úlohu Radeckého v českých dějinách. Ale zejména zkrášlí Malostranské náměstí. „Opravdu o tom vážně uvažujeme. Ten pomník je krásný a na rozdíl od zničeného mariánského sloupu ze Staroměstského náměstí je ve velmi dobrém stavu,“ konstatoval ředitel památkového odboru magistrátu Jan Kněžínek.

Český svaz bojovníků za svobodu to chápe jako očistu Habsburků. „Tleskat tomu rozhodně nebudeme, ale asi se nevzepřeme. Stejně nás neposlechnou,“ řekla předsedkyně svazu Anděla Dvořáková. Radeckého hodnotí jako rakouskouherského generála ve službách Habsburků. „Proč raději nestavíme pomníky našim hrdinům druhého odboje?“ přemítá Dvořáková.

Ještě kritičtější je Československá obec legionářská. „Já bych to zpátky nevracel a už vůbec ne na Malostranské náměstí, které je přímo pod Hradem. Radecký není náš člověk. Byl to Rakušan jako prase,“ prohlásil Jaroslav Chejstovský, místopředseda Československé obce legionářské.

„Radecký z Radče a Rakušan jako prase? Vždyť to byl Čech jako poleno,“ reagoval zástupce ředitele Národního muzea a památkář Karel Ksandr. Národní muzeum, v jehož sbírkách se nyní Radeckého pomník nachází, se záměrem vrátit pomník na Malostranské náměstí souhlasí. „Radecký Malostranskému náměstí kompozičně chybí, stejně jako chybí Staroměstskému náměstí mariánský sloup,“ potvrdil Ksandr.

Proti není ani Praha 1, která si nechala před několika lety zpracovat studii na úpravu Malostranského náměstí. Z ní vyplynulo, že Malostranské náměstí trpí zejména proměnou veřejného prostoru v dopravní křižovatku s parkingem. „Návrat pomníku je zajímavý návrh a my bychom nebyli proti,“potvrdil radní Prahy 1 Filip Dvořák. Znamenalo by to však podle něho zrušit parkoviště na náměstí bez náhrady a částečně upravit trasu tramvajové trati. Investice na tyto úpravy odhaduje na 50 až 100 milionů korun. Muselo by je zaplatit hlavní město jako majitel pozemku. To v letošním rozpočtu s takovými výdaji nepočítá.

Další peníze by stálo pořízení kopie pomníku. Podle Ksandra není možné vrátit na náměstí originál, který je muzejním exponátem. Postupovalo by se stejně jako v případě sochy císaře Františka I., která se nedávno vrátila na Smetanovo nábřeží. Originál zůstal v Lapidáriu a na původní místo byla odlita nová kopie. Návraty soch sejmutých z politických důvodů začaly už po druhé světové válce. Jako první se vrátilo sousoší s Palackým.

***

Návrat pomníku – Památkáři jsou pro, legionářům socha vadí

Kde stál Radeckého pomník Bronzový empírový pomník byl postaven v roce 1858. Podle návrhu Kristiána Rubena, tehdejšího ředitele Pražské umělecké akademie, ho vytvořili bratři Maxové, kteří jsou autory některých soch na Karlově mostě.

Radecký je oblečen do polní uniformy, v pravé ruce má žerď s vlajkou, v levé maršálskou hůl. Stojí na štítě, který nese 8 představitelů různých druhů vojsk a zbraní. Jsou to: dělostřelec, myslivec, pěšák, štyrský střelec, husar, námořník, hulán a serežán (příslušník speciálních jihoslovanských oddílů vojenské policie). Pomník na náměstí vydržel pouhých 61 let. V roce 1918 byla socha zakryta jako jeden ze symbolů rakouské monarchie a národní poroby. O rok později byl pomník sejmut z podstavce a uložen.

Kdo byl Radecký Rakousko-uherský maršál Jan Josef Václav z Radče (1766–1858) pocházel z českého vladyckého rodu, kterému patřila tvrz u Nového Bydžova. Byl to skvělý vojevůdce, o němž se traduje, že podobně jako kdysi Žižka ani on neprohrál žádnou bitvu. Vypracoval plán bitvy národů u Lipska v roce 1813, kde spojenecká vojska porazila Napolena. 1 Vizualizace Malostranského náměstí ze studie zpracované v roce 2002 pro Prahu 1. Radeckého pomník je v kroužku vlevo. 2 Původní umístění pomníku 3 Nyní je pomník k vidění v Lapidáriu na Výstavišti.

Autor: