Soud Bartoše za to letos potrestal ročním vězením s odkladem na dva roky, ale podle zjištění serveru Lidovky.cz se Bartoš odvolal. „Chtěl bych, aby odvolací soud všechno vrátil na začátek nebo jiným způsobem rozhodl o tom, že původní rozsudek byl špatný,“ sdělil serveru Lidovky.cz Adam B. Bartoš.
Případ měl na starosti jihlavský okresní soud, jenž rozhodl letos v říjnu. Bartoš si vyslechl trest za hanobení rasy, národa a jiné etnické skupiny a podněcování k nenávisti, s verdiktem se však nesmířil. „Okresní soud přijal ve věci obžalovaného Adama Benjamina Bartoše odvolání, které bude s celým spisem předloženo Krajskému soudu v Brně k rozhodnutí,“ sdělil serveru Lidovky.cz předseda jihlavského soudu Vladimír Sova.
Kauza spadá na konec března 2015, kdy se Bartoš, jinak předseda nacionalistické Národní demokracie, vydal s tehdejším místopředsedou strany Ladislavem Zemánkem do Polné na Jihlavsku, kde byla Hrůzová roku 1899 zavražděna. K hrobu umístili fotografii Hrůzové, již doprovodili tabulkou s textem o židovské otázce. Konečné řešení židovské otázky byl za druhé světové války zrůdný plán nacistů na systematickou genocidu evropského židovstva. „Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena,“ stálo v textu.
„Čiší z toho nabádání k nenávisti,“ prohlásila soudkyně
Následně se na webu Národní demokracie objevil článek s fotografií z místa, v němž autoři slova z tabulky rozšířili. „Hilsneriáda se stala symbolem a výmluvným svědectvím o zdravém stavu tehdejšího národního společenství, jež se instinktivně postavilo proti židovské vůli, nadvládě a hrozbě. Ta bohužel přetrvává dodnes,“ stálo na webu strany.
Policii se kvůli tomu dostalo na stůl trestní oznámení od Michala Doležela z hnutí Žít Brno, po němž skončili Bartoš se Zemánkem u soudu. Bartoš odešel s podmínkou, Zemánka soud díky jeho doznání nepotrestal.
Rozhodnutí soudkyně Terezy Jedličkové prakticky splynulo s obžalobou, o vině Bartoše se Zemánkem prý není sporu. „Čiší z toho naprosto jasně nabádání k nenávisti vůči Židům. Uvedená historická událost semkla především odpůrce Židů. Vedla k nenávisti a násilí vůči nim. Pokud obžalovaní svými slovy vyzdvihují semknutí národa v době hilsneriády, dávají tím najevo, jakým způsobem má být podle nich řešeno soužití s Židy,“ odůvodnila své rozhodnutí mimo jiné soudkyně.
Původní rozsudek napadl Bartoš v šestnácti bodech
Odvolání podal Bartoš v listopadu, uplynulou neděli ale poslal na soud jeho doplnění. Odvolání stojí na šestnácti bodech, z nichž klíčové jsou dva. V první řadě inkriminovaný text o židech prý není nenávistný.
„Soud prvního stupně nijak neosvětlil, jak by měla osoba, která se s textem na tabulce seznámila, dospět na jeho základě k tomu, že příslušníky židovského ethnika je třeba nenávidět, nebo v jakém smyslu je jím toto ethnikum hanobeno,“ stojí v odvolání, s nímž se server Lidovky.cz seznámil.
Bartoš současně tvrdí, že soud u článku na webu Národní demokracie neprokázal, kdo ho napsal. Soudkyně totiž jeho autorství připsala Bartošovi a Zemánkovi díky dílčímu vyjádření Zemánka během vyšetřování. Vedla ji i skutečnost, že se článek na webu objevil jen pár dní po návštěvě dvojice v Polné. To ale podle Bartoše nestačí. „Relativně krátká doba mezi událostí v Polné a publikací na webu neprokazuje vůbec nic, natožpak, že to byli obžalovaní, kdo tam text umístil,“ píše se v odvolání.
Bartoš kvůli odvolacímu soudu vyměnil advokáta
Kauzu by měl poslat jihlavský soud do Brna ještě tento měsíc, začátek odvolacího procesu se pak předpokládá během prvního pololetí příštího roku. Kvůli tomu vyměnil Bartoš advokáta, nově ho zastupují Tomáš Pecina a Robert Cholenský. Oba už pracovali na doplněném odvolání. „Chci mít jistotu, že odvolací soud dopadne dobře. Proto jsem si vybral nejlepšího právníka na politické procesy nebo procesy s takzvanými extremisty,“ podotkl Bartoš na adresu advokáta Peciny.
Stávající šéf Národní demokracie v minulosti proslul sestavováním seznamu tzv. pravdoláskařů, později svou pozornost zaměřil na Židy v českém společenském životě. Za poslední dobu na sebe také upozornil opakovanou účastí na protiimigrantských demonstracích.
Bartoš byl mimo jiné u toho, když se na antiislámských shromážděních příznivcům migrace včetně představitelů vlády vyhrožovalo oprátkou nebo se plynovou pistolí střílelo do vzduchu. Policie navíc od jara vyšetřuje Bartoše kvůli jeho publikační činnosti, podle informací serveru Lidovky.cz kriminalisté svou práci pomalu míří ke konci. Těžké časy zažívá i sama Národní demokracie, na jejím sjezdu na Žižkově koncem listopadu ze strany odešla na protest proti Bartošově údajně fašistické politice část vedení strany.