20. srpna 2010 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radikální obrat v platech, šikovný úředník dostane až třikrát víc

Úřednice - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřednice - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Nečasova vláda navrhuje plošné snížení mezd státních zaměstnanců o deset procent. Změnit by se ale měl také systém odměn a příplatků, díky kterým by si úředníci mohli finančně přilepšit. O mzdě bude rozhodovat nadřízený, ne tabulky.

Vláda chystá největší změny v platech státních zaměstnanců v historii samostatné České republiky. Pevně dané mzdy, na které se dosud mohli úředníci spolehnout, budou od Nového roku minulostí.

Návrh, který včera představil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), bere státním zaměstnancům 10 procent z platů. Dává jim ale zároveň naději, že si vydělají mnohem víc než doposud. O tom, kolik peněz přinesou domů, totiž nově rozhodne jejich šéf, ne tabulka. Podobně, jako to chodí v soukromých firmách.

Šikovný úředník si tak bude moci vydělat až třikrát víc než jeho méně zdatný kolega na stejné pozici. Jeden si tak odnese domů třeba 48 tisíc, zatímco druhý jen 16.

Více o platech úředníků si přečtěte v pátečním vydání deníku

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.