Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radikálové se střetli v Kralupech s odpůrci, zasahovali těžkooděnci

Česko

  16:50aktualizováno  19:50
KRALUPY NAD VLTAVOU - Zhruba 150 pravicových radikálů se v pátek sjelo na osmý ročník Svatováclavské manifestace do Kralup nad Vltavou. V centru města se střetli se svými odpůrci, kterých bylo zhruba 300. Oba tábory od sebe odděloval potok, na místě zasahovalo také několik desítek policejních těžkooděnců. Vzduchem létaly skleněné lahve, ozývaly se výbuchy petard.

Radikálové nesli transparenty a vlajky. foto: ČTK

Nikdo z účastníků nebyl podle policie zraněn. Po hodině pochod bez dalších incidentů skončil uprostřed jednoho z kralupských sídlišť. Policisté zadrželi celkem deset osob podezřelých z výtržnictví, oznámil večer mluvčí mělnických policistů Václav Tichý.

Svatováclavskou manifestaci pořádali nacionalisté. Těsně po 14:00 vyrazili za doprovodu policie od nádraží do centra města a dále po mostě přes Vltavu na sídliště. Právě v okamžiku, kdy průvod odbočil k mostu, začaly z tábora jejich odpůrců na protějším břehu potoka létat skleněné láhve, jablka a podle očitých svědků i sáčky s výkaly. Policie po chvíli útočníky rozehnala.

Těžkooděnci a policisté na koních

Za potokem se konal happening s hudební produkcí, na zábradlích visela hesla podepsaná hnutím Antifa a na chodnících, mostě i domech byly vidět nejrůznější nápisy nesouhlasící s konáním pochodu neonacistů. Účastníky happeningu na přístupových ulicích od radikálů oddělovaly zástupy těžkooděnců i policistů na koních. Nad městem po celou dobu létal policejní vrtulník.

Nacionalisté cestou na sídliště provolávali různá hesla, například "Svobodu, svobodu!", "Nic než národ!" nebo "Multikulti nechceme!".

Uprostřed městské části Sídliště pak před 15:00 pochod oficiálně skončil projevem jednoho z aktérů. Policie na návrat radikálů k nádraží dohlédla. I přes snahu skupinky maskovaných mladých lidí vyvolat u mostu znovu konflikt s pravicovými radikály se akce obešla bez dalších problémů.

"Řešili jsme také 21 přestupků proti shromažďovacímu zákonu a veřejnému pořádku," dodal. Nikdo z účastníků podle mluvčího zraněn nebyl, lehké poranění utrpěl jeden z policistů.

Až do loňského roku se manifestace pravicových radikálů na svátek svatého Václava konaly v Kladně. První se uskutečnila v roce 2005.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat