Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radim: Cítím kuřáky a vadí mi

Česko

  11:46
PRAHA - Co se zvykem kouřit u kávy? Pijete kávu a máte s ní spojenou cigaretu? Jestli ano, tak pijete kávu a k tomu kouříte nejspíš už řadu let. Pokud byste pili, řekněme, dvě kávy denně, je to přes 700 kafí za rok a přes 7000 za deset let.

Když nekouřím, mám o hodně víc času, říká Radim. foto:  František Vlček, Lidové noviny

V případě, že deset let pijete denně dvě kávy s cigaretou, 7000x jste viděli svůj hrnek s kávou, 7000x jste vůni kávy cítili, 7000x jste měli chuť kávy na jazyku. A 7000x k tomu patřila cigareta. Je logické, že jakmile dostane mozek tento zrakový, čichový a chuťový vjem, hlásí, že ještě chybí cigareta. Vždyť 7000x tu přeci byla! Co s tím? Výhodou této situace je, že se jí můžete vyhnout: kávu pít nemusíte. Můžete si místo ní vařit různé druhy zeleného či jiného čaje anebo pít zkrátka něco jiného, čím si uděláte „dobře“ a na co se budete těšit.
Kritické bývají první tři měsíce, pro někoho bývá tedy nejjednodušší kávě se po tuto dobu vyhnout.

Někdo může namítnout, že má nízký tlak a kávu potřebuje, aby se probral. Tak ať si ji dělá do jiného hrnku! („Teď mám nový hrneček bez podšálku, takže už si nemám kam odklepávat popel.“). Může si také udělat jinou kávu (například turka namísto překapávané či rozpustné), může přestat nebo naopak začít sladit či přidávat mléko, zkrátka změnit chuť své obvyklé kávy. Anebo ji můžete zapít v obývaku namísto v kuchyni, ve stoje, za chůze. Možností je také nechat kávu vystydnout a vypít rychle najednou. Jeden pán nám vyprávěl, že kávu pije i nadále stejně, protože ví, že ten den už chuť na cigaretu nemůže být horší, a on pozoruje, jak se denně zmenšuje.

MUDr. Eva Králíková
autorka je odbornice na odvykání kouření


10. den Radim: „Cítím kuřáky a vadí mi“


Šárka (32 let)
Šárka.Kouřila až 40, dostala žvýkačky a inhalátor, ale dělá jí to zle, tak používá speciální aromatický přípravek na čichání

Šárka: Stále jsem nachlazená. Nemám chuť vůbec na nic, piju čaj, bolí mě v krku. Nemůže být ta bolest krku kvůli tomu, že jsem přestala kouřit?

MUDr. Lenka Štěpánková: Nelze to vyloučit, bolesti v krku patří mezi příznaky, které se mohou v průběhu odvykání kouření vyskytnout. Pokud by ale byla bolest silná, měla byste teplotu nebo by se vám špatně polykalo, měla byste raději navštívit lékaře. Můžete mít souběžně virové onemocnění nebo angínu.

Radim (27 let)
Kouřil až 20 cigaret denně, odvyká pomocí léku na předpis s účinnou látkou vareniklinRadim.

Radim: Čtvrtek byl zase úžasný. Když nekouřím, mám víc času, a tak jsem byl plavat. Na cigaretu chuť nemám ani trochu, dokonce už začínám cítit ostatní kuřáky. Nemám chuť ani na hospodu, kuřáci mi vadí čím dál víc. Říkám si, jak jsem vůbec mohl někdy kouřit?

MUDr. Lenka Štěpánková:
Je poznat, že máte radost z toho, že už nekouříte. Jen tak dál! Zlepšení chuti a čichu se obvykle dostaví několik týdnů od poslední cigarety. A citlivější čich pak lépe odhalí příjemné vůně, ale i nepříjemné pachy. Zkuste třeba s kamarády zajít do některé z nekuřáckých restaurací.

Jan (33 let)
Jan.Kouřil 10 až 15 cigaret denně, odvyká sám

Jan: Nakonec jsem sice nebyl na večírku, jak jsem plánoval, ale stejně jsem byl zatím nejblíž zapálení si. Měl jsem totiž několik stresových situací za sebou a hodně těžko jsem je ustál. Jinak se snažím omezovat kávu, se kterou jsem měl cigaretu spojenou, a místo toho piju zelený čaj.

MUDr. Lenka Štěpánková: Stresové situace jsou pro odvykajícího kuřáka rizikové, určité míře stresu se ale v běžném životě nevyhneme. Cigareta důvod stresu nikdy neodstraní, naopak se pak budete zlobit sám na sebe, že jste nevydržel. A navíc se téměř nikdy nejedná o jedinou cigaretu, ale o další a další...


Monika (25 let)
Kouřila 10 až 15 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a plastové špičkyMonika, fotoprodukční LN

Monika: Ve čtvrtek mi už bylo lépe. Šla jsem si koupit nové žvýkačky s ovocnou příchutí, chutnají mi víc než mentolové. Přes den v práci jsem chuť na kouření neměla, spíš až po ní.
Denně žvýkám tak tři žvýkačky. Večer jsem zase nemohla spát. Neměla jsem sice chuť kouřit, ale asi to bude mít souvislost. Možná že bych měla žvýkat více žvýkaček.

MUDr. Lenka Štěpánková: Máte pravdu, poruchy spánku patří mezi obvyklé abstinenční příznaky, a tudíž jim většinou můžete zamezit, pokud si vezmete dostatečnou dávku náhradní nikotinové terapie. Pokud jste kouřila 1015 cigaret denně, můžete bez obav denně užít až 10 žvýkaček.


Vojtěch (29 let)
Vojtěch, majitel reklamní agentury.Kouřil 40 až 50 cigaret denně, odvyká pomocí léku s účinnou látkou vareniklin

Vojtěch: Po včerejší ranní krizi se situace ustálila, teď už je to dobré. Ve stresu a ve spěchu jsem sice pořád, ale chuť na cigaretu už nemám. A když ji mám, dám si nikotinovou žvýkačku. Zdá se mi ale, že s tím, jak lék začíná účinkovat, už chuť na kouření tolik nemám. Docela by mě zajímalo, jak by mi chutnala cigareta teď, když receptory v mozku obsazuje vareniklin... Ovšem nezapálím si.

MUDr. Lenka Štěpánková: To je dobře, že jste krizi ustál. Zapálit si cigaretu ze zvědavosti rozhodně není dobrý nápad. Pokud by vás zajímalo, jak kouření dohromady s vareniklinem popisují ostatní kuřáci - většina z nich má pocit, jako kdyby kouřili seno. A nezapomeňte, po vysazení léku riskujete, že i jediná cigareta vás opět vrátí ke kouření!

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat