Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rádio Vlast hraje neonacisty

Česko

  7:42
PRAHA - „V Babylon se mění naše města, synagogy vrhají temný stín.“ Ačkoli se Národní strana veřejně ráda distancuje od neonacistů, na jejím internetovém rádiu Vlast je možné slyšet i tvrdé neonacistické kapely.

Logo Národní strany foto: Národní strana

Uvedený text je dílem skupiny Nadoraz a na rádiu Vlast ho mohli posluchači slyšet v neděli.

„Neonacistická skupina Nadoraz byla v druhé polovině 90. let projektem bývalých členů rasistické kapely Vlajka, která vystupovala pod hlavičkou neonacistické organizace Bohemia Hammerskins,“ tvrdí Ondřej Cakl z nevládní organizace Tolerance a občanská společnost, který neonacistickou scénu v Česku dlouhodobě monitoruje.

„Můj bratře sevři zbraň, připrav se k boji - teď musíš jít, nepřítel zaplatí krutou daň, za každou cenu musíš zvítězit,“ pokračuje text písně skupiny Nadoraz.

Ani otevřená výzva k boji však programovému řediteli rádia Michalu Kubíkovi nevadí. „To by pak byla otevřená výzva třeba i píseň Ktož jsú boží bojovníci,“ reagoval na dotaz LN Kubík. Ten chce dávat prostor i méně známým, takzvaným garážovým kapelám.

Konkrétně v případě kapely Nadoraz nevidí Michal Kubík problém. „Neřekl bych, že jsou jejich písně neonacistické,“ uvedl programový ředitel.

Rádio je zatím ve zkušebním provozu, převažuje hudba, kterou Kubík označuje jako českou, vlasteneckou. Karel Kryl, Daniel Landa, ale třeba také prvorepublikové kuplety.

Více informací v dnešním vydání Lidových novin!
Autoři:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat