Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rádio Vlast hraje neonacisty

Česko

  7:42
PRAHA - „V Babylon se mění naše města, synagogy vrhají temný stín.“ Ačkoli se Národní strana veřejně ráda distancuje od neonacistů, na jejím internetovém rádiu Vlast je možné slyšet i tvrdé neonacistické kapely.

Logo Národní strany foto: Národní strana

Uvedený text je dílem skupiny Nadoraz a na rádiu Vlast ho mohli posluchači slyšet v neděli.

„Neonacistická skupina Nadoraz byla v druhé polovině 90. let projektem bývalých členů rasistické kapely Vlajka, která vystupovala pod hlavičkou neonacistické organizace Bohemia Hammerskins,“ tvrdí Ondřej Cakl z nevládní organizace Tolerance a občanská společnost, který neonacistickou scénu v Česku dlouhodobě monitoruje.

„Můj bratře sevři zbraň, připrav se k boji - teď musíš jít, nepřítel zaplatí krutou daň, za každou cenu musíš zvítězit,“ pokračuje text písně skupiny Nadoraz.

Ani otevřená výzva k boji však programovému řediteli rádia Michalu Kubíkovi nevadí. „To by pak byla otevřená výzva třeba i píseň Ktož jsú boží bojovníci,“ reagoval na dotaz LN Kubík. Ten chce dávat prostor i méně známým, takzvaným garážovým kapelám.

Konkrétně v případě kapely Nadoraz nevidí Michal Kubík problém. „Neřekl bych, že jsou jejich písně neonacistické,“ uvedl programový ředitel.

Rádio je zatím ve zkušebním provozu, převažuje hudba, kterou Kubík označuje jako českou, vlasteneckou. Karel Kryl, Daniel Landa, ale třeba také prvorepublikové kuplety.

Více informací v dnešním vydání Lidových novin!
Autoři:

Mohlo by vás zajímat