Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Radioaktivní váleček zůstává záhadou. Šlo o reklamu?

Česko

  18:34
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Pátrání po původu radioaktivního válečku nalezeného před třemi týdny na hřišti v pražském Podolí už odborníci vzdali. Jako slepá se ukázala i cesta "zapomenutých" radioaktivní zářičů, které by mohly ohrožovat zdravotníky či pacienty v nedalekém Ústavu pro matku a dítě v Praze-Podolí. Žádné takové se tam nenacházejí, oznámil Státní ústav radiační ochrany (SÚRO).

Radioaktivní váleček foto: SÚJB

Jedna ze zdravotních sester, která před 40 lety v nemocnici pracovala, totiž uvedla, že podobné radioaktivní válečky, sloužící k léčbě nádorových onemocnění, personál házel do hluboké betonové šachty přímo v nemocničním areálu.

ČTĚTE TAKÉ:

Váleček, nalezený pod zemí na dětském pískovišti, tedy mohl pocházet právě odtud. Odborníci ale detailním průzkumem zjistili, že v nemocnici žádná hrozba z eventuálního utajeného zdroje nehrozí. "Výsledky měření potvrdily, že se v těchto prostorách nenacházejí žádná místa se zvýšenou úrovní dávkových příkonů," napsal SÚRO na svých webových stránkách.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová přitom LN už dříve potvrdila, že v podolské nemocnici se před desítkami let skutečně požívaly takzvané radiové tuby, v 70. letech byl ale tento radioaktivní odpad kompletně zlikvidován a okolí jeho skladu přeměřeno.

Zářič byl osm centimetrů pod zemí

  • Radioaktivní váleček byl nalezen na dětském hřišti v pražském Podolí 29. září. Na vyšší radiaci upozornil muž, který šel na hřiště se synem. Začaly mu pípat hodinky, na nichž má zařízení, které radiaci měří.
  • Odborníci pak našli osm centimetrů pod povrchem váleček obsahující radium. Zářič byl zřejmě používán v lékařství. Dětem na hřišti prý nebezpečí nehrozilo. Látka byla uzavřena v kovovém válečku.

"Možnost, že by váleček pocházel z nemocnice, není o nic pravděpodobnější než třicet dalších, stejně nebo více pravděpodobných možností," řekla Drábová.

Skutečný původ radioaktivního válečku z dětského hřiště se tak zřejmě nikdy nepodaří odhalit. Evidenční číslo buď neměl, nebo ho poškodila koroze obalu. A úspěšná nebyla ani výzva Ústavu jaderného výzkumu Řež (ÚJV), aby se pamětníci a odborníci z oboru přihlásili s případným svědectvím o původu předmětu.

"Opravdu to vypadá, že se nám nikdy nepodaří zjistit, odkud váleček pochází. Není ale vyloučeno, že k nám byl dovezen ze zahraničí," řekl LN mluvčí ÚJV Zdeněk Kříž.

Mezi takzvanými jaderníky se přitom stále šíří nejrůznější konspirativní teorie, které vycházejí z podivných okolností doprovázejících nález válečku. Zvýšenou radiaci na dětském hřišti totiž zjistil Pavel Bykov, který se amatérsky zajímá o jadernou energii a na ruce nosí darované hodinky s dozimetrem.

"Přiznám se, že předtím jsem o takových hodinkách v životě neslyšel," uvedl Kříž. Váleček ležel jen osm centimetrů pod zemí, kdyby se podle něj někdo pokoušel podobného předmětu skutečně zbavit, zřejmě by ho zakopal hlouběji nebo vyhodil jinam.

Nálezce Pavel Bykov spekulace o tom, že se zapojil do marketingové akce s cílem zvýšit prodej hodinek s dozimetrem a dozimetrů, rezolutně odmítl. A žádnou podobnou spekulaci zatím nepotvrdila ani policie.

Přesto prodejci přístrojů pro měření radiace potvrzují zvýšený zájem o své zboží i mezi laickou veřejností. "Volala nám opravdu spousta lidí, včetně starých babiček. Jenže když se lidé dozvědí cenu, zájem je rychle přejde," řekl LN Petr Šimeček, majitel jedné z firem prodávajících dozimetry. Cena jednoho přístroje se totiž podle něj pohybuje kolem 11 tisíc korun.

Autor: