24. dubna 2012 8:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pět let teče z kohoutku radioaktivní voda, lidé musí kupovat balenou

Teplá voda - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teplá voda - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BENEŠOV Voda, která obsahuje zvýšené množství radonu a arsenu, ohrožuje již několik let obyvatele Božkovic na Benešovsku. Hygienici sice zakázali místní vodovod využívat již v roce 2007, radnice však tento problém zatím nedokázala vyřešit. Hrozí ji proto až třímilionová pokuta.

„Na pití vodu kupujeme nebo ji vozíme od příbuzných, kteří ji mají vyzkoušenou a zdravotně nezávadnou. Není to pro nás lehké, ale tu situaci takto řešíme,“ řekla Radiožurnálu jedna z božkovických obyvatelek.

Obyvatelé obce proto utratí ročně za balenou vodu tisíce korun navíc. K mytí však v drtivé většině slouží právě kontaminovaná voda z obecního vodovodu. Ačkoliv o zdravotně závadné vodě se ví už pět let, tehdy na problém upozornili hygienici, nová úpravna vody by měla vzniknout až letos.

Božkovice na Benešovsku

Božkovice na Benešovsku

Vodu v Božkovicích totiž kontaminují radioaktivní látky, které se vyplavují z okolních hornin. Arsen je karcinogen, který se vstřebává pitím i pokožkou při koupání, radon je nebezpečný především vdechováním při vaření a koupání.

Arsen

Arsen je jedovatý prvek. Trvalé vystavení organizmu zvýšeným dávkám sloučenin arsenu vede k poškození zdraví. Akutní otravy se projevují zvracením, průjmy, svalovými křečemi, ochrnutím a zástavou srdce. Vysoký obsah arsenu v pitné vodě vede nejčastěji ke kožním problémům.

Zdroj: Wikipedia

Radnici v Bystřici u Benešova, pod kterou Božkovice spadají, hrozí za nekvalitní vodu až tří milionová pokuta.

„V současné době se připravuje stavební povolení s tím, že se na město scházejí vyjádření jednotlivých dotčených orgánů. Investice je plánovaná kolem 3 milionů korun. Město předpokládá, že úpravna bude realizována na přelomu letošního a příštího roku,“ řekl rozhlasu starosta Bystřice u Benešova Daniel Štěpánek.

ČTĚTE TAKÉ:

mevMartin Nevyhoštěný

Najdete na Lidovky.cz