Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radiožurnál sponzoruje vysílání Ženy za pultem. Nevidí na tom nic špatného

Česko

  6:00
PRAHA - Veřejnoprávní Radiožurnál se rozhodl zviditelnit ve spojení s normalizačním seriálem Žena za pultem. Na TV Barrandov se tak každé pondělí diváci dozví, že pořad stanice sponzorovala. Český rozhlas na spojení nevidí nic zvláštního, ospravedlňuje ho sledovaností a dobrým vysílacím časem.

S Petrem Haničincem hrála Jiřina Švorcová v televizním seriálu Žena za pultem, díky němuž se proslavila. foto: Reprofoto

"Pojďte blíž, ještě kousek blíž. Vidíte? Přejeme vám, abyste i nadále byli v obraze. Sponzorem pořadu je Radiožurnál," vyslechnou diváci TV Barrandov před a po skončení večerního seriálu. Za normálních okolností nic zvláštního, jenže tím seriálem je Žena za pultem.

ČTĚTE TAKÉ:

Veřejnoprávní médium spojuje svoji značku s jedním z vrcholů normalizační tvorby, televizním dílem velebícím reálný socialismus v hlavní roli s Jiřinou Švorcovou, kde  regály přetékají zbožím a prodavačky se vždy usmívají. Na konci 70. let, kdy seriál vznikal, to byl pro většinu Čechoslováků nedosažitelný luxus.

Žena za pultem

Normalizační dílko z dob reálného socialismu referuje o životě a starostech obyčejné prodavačky Anny Holubové a jejích kolegyň z prodejny potravin. V době, kdy byl seriál uveden, byl velmi oblíbený, ostatně jako všechny "Dietloviny", přestože nezakrytě propagoval tehdejší společenské zřízení. Objevovaly se v něm zavádějící scény s plnými pulty potravin a ochotnými prodavačkami, což neodpovídalo realitě. V době vzniku byl soudruhy z dramaturgického dozoru (cenzory) kritizován pro neuspořádaný osobní život hlavní hrdinky.

Zdroj: csfd.cz 

Rozhlasu však výběr pořadu nepřijde nijak problematický. "Samozřejmě se na to můžeme dívat všelijak, ale potom si můžeme říct, že i jiné pořady, které sponzorujeme, jsou konfrontační. To je věc názoru," reagovala na dotaz serveru Lidovky.cz marketingová manažerka Radiožurnálu Radka Mozgová.

Právě ona mediaplán pro TV Barrandov připravovala a nakonec připustila určité pochybnosti. "Na jednu stranu jsem si říkala, jestli je Žena za pultem vhodná, ale hrála tam roli volba času a fakt sledovanosti. Jiné časy nebyly ke sponzoringu příliš dobré," vysvětluje. 

Radiožurnál navíc podle Mozgové nespojil své jméno pouze se Ženou za pultem. "Sponzorovali jsme třeba Vtip za stovku, někdo si zase může říct, že je to trapné. Já na tom nic špatného nevidím," míní. Kde leží hranice, za níž by Radiožurnál nešel? "Byl by za ní asi Major Zeman, ale na Ženě za pultem nevidím nic špatného," opakuje Mozgová.

Redakci později zaslala písemné vyjádření. "Nejedná se o sponzoring konkrétního programu, tedy Ženy za pultem, ale o sponzoringový formát (resp. reklamní prostor) pro ČRo napříč programovou skladbou TV Barrandov. Tento formát je realizován na základě mediální spolupráce s TV Barrandov. Český rozhlas volí propagaci napříč všemi médii bez jakéhokoliv politického kontextu," napsala.

Předseda Rady Českého rozhlasu Tomáš Ratiborský především zdůraznil, že Radiožurnál žádný pořad nesponzoruje, prostor ke zviditelnění prý dostal kvůli dluhu u společnosti Media Master, která Českému rozhlasu, České televizi i TV Barrandov prodává reklamní prostor a marketingový servis. Mimochodem, dva desetisekundové vzkazy před seriálem podle ceníku stojí 45 tisíc korun.

"Neinvestuje žádné prostředky do sponzorských časů nebo konkrétních programů, pouze si vybírá a imagově se zviditelňuje, a to je v pořádku," uvedl Ratiborský. Na téma vhodnosti spojení Radiožurnálu a seriálu se vyjádřil opatrně. "Já osobně bych nechtěl být spojován se Ženou za pultem. Neznám ale jejich strategii, nějaké věci bych si asi vymiňoval," uvedl.

Server Lidovky.cz se pokoušel získat také reakci příslušného náměstka, v úterý to však podle mluvčí Simony Vlčkové nebylo možné, protože odjel na konferenci mimo Prahu. 

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat