19. května 2015 12:04, aktualizováno  14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečasovou sledovali u školy či na nákupech. Sousedé si operativce fotili

Hlavní líčení v kauze bývalé ředitelky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní líčení v kauze bývalé ředitelky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve... | foto: ČTK

PRAHA Při projednávání kauzy údajného zneužití Vojenského zpravodajství v úterý soudkyně přečetla záznamy ze sledování někdejší manželky premiéra Petra Nečase Radky. Zpravodajci dali ženě krycí jméno „Darwin“ podle názvu ulice, kde s rodinou bydlela. Sledovali ji na nákupech, při vyzvedávání dcery ze školy či na schůzkách s kamarádkou.

Podle obžaloby si sledování nezákonně objednala tehdejší šéfka Nečasova kabinetu Jana Nagyová (dnes Nečasová), která tak údajně chtěla sehnat kompromitující materiály na svou sokyni v lásce.

Sledování nebo ochrana

Obhajoba tvrdí, že akce kolem Radky Nečasové v listopadu 2012 nebyla sledováním, ale snahou ochránit premiérovu rodinu před hrozícím nebezpečím. V dnes zveřejněných zprávách ovšem zpravodajci sami píšou o „sledování“. Ze záznamů vyplývá, že monitorovali nejen manželku předsedy vlády při běžných denních činnostech, ale i příchody jeho dětí domů včetně toho, kdo je doprovázel. Několikrát také zřejmě zaznamenali i příjezd Nečase - zmínili osobu s krycím jménem „Nepohoda“.

Vojenská tajná služba při hlídání pohybu Nečasové zaznamenala běžný život ženy v domácnosti. „V ruce nákup, na zádech batůžek, v druhé ruce další taška,“ popsal pozorovatel jeden z návratů „Darwina“. Jindy psal o tom, že „Darwin“ jel cvičit, vyzvedl dceru z kroužku nebo si v cukrárně hodinu povídal s kamarádkou.

Záměna se sousedkou

Členové tajné služby si minimálně jednou popletli Radku Nečasovou s tmavovlasou ženou ze sousedství, která jí prý je podobná. Sledovali tak úplně cizí osobu a popsali mimo jiné, jak stěhovala nábytek. Z nahrávek telefonátů Nagyové, které soud zveřejnil v pondělí, vyplynulo, že je na chybu později upozornila sama šéfka Nečasova kabinetu. Ta také v dnes přehraném rozhovoru s Nečasem kritizovala jeho manželku za to, že desetiletou dcerku stále doprovází do školy.

S problémy se zpravodajci potýkali rovněž kvůli bdělým sousedům Nečasové, kterým bylo jejich auto podezřelé kvůli častému stání před domem. Starší manželský pár se například operativců rovnou zeptal, jestli nejsou „kriminální živly“. „Sledovače konfrontovali starší občané,“ zapsal si k tomu Pohůnek. Jiný muž venčící psa nabízel sledovačům pomoc, další lidé si je fotografovali. Zpravodajci v tom viděli „vysoké riziko dekonspirace“, nepomáhalo ani přeparkování vozu. „Sledování ukončeno z bezpečnostních důvodů,“ napsali.

Dodržený scénář

Operativci uzavřeli, že „Darwin“ po celou dobu sledování „dodržoval předem oznámený scénář a nevykazoval žádné závadové skutečnosti ani žádnou činnost, která by se vymykala zvyklostem“.

Vedle Nagyové, kterou si Nečas později vzal za manželku, čelí obžalobě ze zneužití pravomoci bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Hrozí jim až pětileté vězení. Nezákonně, tedy bez posvěcení od ministra obrany, prý vedle Radky Nečasové nechali sledovat také dva zaměstnance úřadu vlády.

Hlavní líčení bude u Obvodního soudu pro Prahu 1 pokračovat v pondělí, kdy soudkyně pravděpodobně uzavře dokazování. Závěrečné řeči i takzvaná poslední slova obžalovaných se uskuteční s vyloučením veřejnosti, a to kvůli možnému ohrožení utajovaných skutečností.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!