Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radní by chtěl uklidit knihovnu na Strahov

Česko

  16:32
Praha - Budova nové Národní knihovny by mohla stát na Strahově, poblíž Stadionu Evžena Rošického a vysokoškolských kolejí, míní radní pro územní rozvoj Martin Langmajer. Stavba však podle primátora Béma není pro stát prioritní.

Hlavním argumentem kritiků projektu je údajný nesoulad s okolím. Pokud by se blob foto: Národní knihovnaReprofoto

Náhradní variantou číslo jedna pro výstavbu nové Národní knihovny v Praze je mezi dalšími místy Strahov. Vyplynulo to z vyjádření městského radního pro územní rozvoj Martina Langmajera (ODS).

Návrh Jana Kaplického určený pro Letnou pravděpodobně nebude možné přesunout. Směrnice Mezinárodní unie architektů (UIA) to zřejmě zakazují, řekl Langmajer. Zda by mohla nová budova stát jinde, je podle ředitele NK Vlastimila Ježka otázka právní.
Soutěž byla vypsána na stavbu na konkrétním místě.

Proti výstavbě knihovny podle Kaplického návrhu na Letné je většina městských zastupitelů ODS včetně primátora Pavla Béma (ODS). Zastupitelstvo je schopné výstavbě zabránit.

Muzeum je prý důležitější
Bém předloží řediteli Národní knihovny seznam konkrétních míst pro budovu příští týden. Na dnešním jednání městské rady primátor údajně řekl, že prioritou státu v Praze není financovat novou knihovnu; má prý jiné prvořadé cíle, k nimž patří oprava Národního muzea.

Mluvčí vlády Jana Bartošová sdělila, že výstavba knihovny je záležitostí ministerstva kultury. "Ministerstvo kultury výstavbu knihovny podporuje. Prostředky na mezinárodní architektonickou soutěž šly z programu ministerstva.

O Strahově, konkrétně místě blízko Stadionu Evžena Rošického a vysokoškolských kolejí, se podle Langmajera uvažuje kvůli tomu, že okrajové části města nejsou pro knihovnu vhodné. Budova musí být v dosahu vysokých škol blízko centra, uvedl radní. Bém již dříve hovořil o pankrácké pláni, Proseku a Letňanech. Mezi další možná místa patří třeba Stodůlky.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!