Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radní ČT zkusí zrušit obří tendr na správu poplatků

Šéf České televize Jiří Janeček.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf České televize Jiří Janeček. | foto: ČTK

PRAHA Aktuální obří zakázku České televize kritizují někteří její radní. Televize chce svěřit správu koncesionářských poplatků soukromé firmě a nabízí za to víc než miliardu korun.

Uzávěrka výběrového řízení se přitom blíží. Do tendru se firmy mohou hlásit nejpozději ve středu. "Nastavení zakázky je problematické. Je to pochybení managementu," řekl LN radní ČT Jan Prokeš. Nelíbí se mu například dlouhá doba, na kterou má být smlouva uzavřena. Místo aby televize nejdříve zkusila, jestli se jí převedení správy poplatků vyplatí, chce tendr uzavřít rovnou na šest a půl roku. Za tak dlouhou dobu se přitom mohou změnit očekávané výnosy.

Čtěte také

Malá farma vysává peníze z ČT. Předražený seriál má málo diváků

"Ještě si jako rada musíme vyjasnit další postup. Ještě se to dá pozastavit nebo zrušit. Osobně budu usilovat o to, aby se to zrušilo," uvedl Prokeš.

Podle vedení televize se ovšem spolupráce se soukromou firmou vyplatí. Dokáže prý sehnat nové poplatníky, hlavně z řad firem. Tak by mělo do pokladny veřejnoprávní televize dorazit dalších 300 milionů korun ročně. Tyto odhady ale zpochybňuje radní Prokeš i jeho kolegyně Dana Eklová.

Radní navíc kritizují, že prý nebyli o vypsání miliardové zakázky předem se všemi podrobnostmi informovaní. "Dostali jsme jen kusé údaje o věcném záměru, ale to nejpodstatnější, že to má být smlouva na šest a půl roku v hodnotě miliardy korun, to jsme se nedozvěděli," říká Prokeš.

Podle odboráře Adama Komerse může být miliardová zakázka ve skutečnosti pokus vyvézt peníze veřejnoprávní televize do soukromého sektoru.

V současnosti má na starosti výběr koncesionářských poplatků zhruba 20 pracovníků přímo v televizi, kromě toho si na některé práce už nyní ČT najímá externí firmy. "Chceme vše sjednotit pod jednu střechu," vysvětlil v MF DNES finanční ředitel ČT Robert Kvapil.

Koncesionářské poplatky tvoří většinu příjmů České televize. Loni na poplatcích vybrala 5,83 miliardy korun, celkem přitom získala 6,93 miliardy korun. Domácnosti, které mají televizní přijímač, platí nyní poplatek 135 korun měsíčně.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...