4. listopadu 2011 13:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radní: Svoz odpadu v Praze zavání tunelem

Odpadky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpadky | foto: Reprofoto

Miliardový tendr na svoz pražského komunálního odpadu provázejí podezřelé okolnosti. LN zjistily, že za nejvýhodnější nabídkou stojí jen pár dní stará firma, navíc založená „na klíč“. A opozice na magistrátu hovoří rovnou o podezření z tunelování.

Věc se má tak: v červenci vyhlásil magistrát výběrové řízení, které rozhodne o tom, kdo bude v metropoli zajišťovat svoz odpadu příštích deset let. Lákadlem byla hlavně hodnota zakázky: město ji odhadlo na více než 13 miliard korun.

Jenže ani takové rozpětí uchazečům nestačilo. Finančně nejvýhodnější nabídka od Sdružení Čistá Praha navýšila zakázku o další tři miliardy - na 16,3 miliardy. Přesto má největší šanci uspět, další zájemci Marius Pedersen Group a ASA spočítali hodnotu tendru bezmála na 17 miliard.

ČTĚTE TAKÉ:

Za Sdružením Čistá Praha stojí tři subjekty - Pražské služby, které dosud mají největší podíl na svozu komunálního odpadu v metropoli, AVE CZ, rovněž žádný nováček v branži, a Pražská odpadová, a.s. Právě tady začínají pochyby: zmíněná firma disponuje jen dvoumilionovým kapitálem, nemá zkušenosti a podle zápisu v obchodním rejstříku vznikla 21. října - necelé dva týdny před otevíráním obálek.

Zbylé společnosti s ní navíc nespolupracují, ale přímo ji vlastní. Advokáti obou firem nechali novou společnost založit „na klíč“. Taková kombinace je podle expertů typická v případech, kdy chce mít ze zakázky prospěch nepozorovaně i někdo v pozadí.

Pronájem komerčních prostor, 120 m2, Brandýs nad Labem
Pronájem komerčních prostor, 120 m2, Brandýs nad Labem

Ivana Olbrachta, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
15 000 Kč/měsíc