Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Radnice chtějí vykázat Romy

Česko

Zástupci 51 měst a obcí adresují vládě výzvu, v níž požadují větší pravomoce pro boj s nepřizpůsobivými občany

PRAHA / NOVÝ BYDŽOV Dejte nám větší kompetence, problémy s nepřizpůsobivými občany si vyřešíme sami. Zhruba tak je možné interpretovat razantní výzvu zástupců jednapadesáti měst a obcí směrem ke kabinetu Petra Nečase (ODS).

Dokument, který včera starostové adresovali vládě, obsahuje šest základních pilířů. Zástupci samospráv v něm mimo jiné požadují, aby měli možnost odebírat jakékoliv dávky, pokud se prokáže jejich zneužití příjemcem, či aby mohli problémovým občanům zakázat pobyt ve městě.

„Města a obce, které mají na svém území mnoho občanů sociálně nepřizpůsobivých bez trvalého pobytu, nemají od státu žádnou kompenzaci v podobě rozpočtového určení daní,“ stojí v prohlášení. Podpořme Řápkovou Možná řešení, jak z nelichotivé situace ven, probírali starostové z celého Česka v Novém Bydžově, východočeském městečku rozjitřeném konfliktním soužitím s tamními Romy.

Prim v akci s mottem „Chceme, aby nám stát pomohl udělat pořádek“ hrála poslankyně Ivana Řápková (ODS), která se snaží na sněmovní půdě prosadit zpřísnění zákonů pro boj s nepřizpůsobivými občany. „Budu iniciovat vznik centrálního registru přestupků,“ popsala jednu z idejí Řápková. „Lidé dopouštějící se opakovaně přestupků by tak nezůstávali v anonymitě,“ zdůraznila poslankyně. K podpoře jejích iniciativ vyzval kolegy i hostitel, novobydžovský starosta Pavel Louda (ODS).

Požadavky starostů mají rozdílné šance na úspěch. Třeba snaha o pravomoc zakázat pobyt může ztroskotat na neústavnosti, soudí právní experti. „Trest zákazu pobytu může uložit pouze soud. Experti jsou přesvědčeni o tom, že jiná možnost uložení zákazu pobytu, například vyhláškou, by byla s největší pravděpodobností protiústavní,“ vzkázal LN šéf justice Jiří Pospíšil (ODS).

A podporu v tomto bodu nevyjadřují ani někteří účastníci setkání. „Vznik centrálního registru podpořím. Se zákazy pobytu bych byl opatrnější. Nemůžeme se vracet do minulosti a jít proti evropským trendům,“ řekl LN senátor Pavel Čáslava (ODS) ze Sokolovska.

Naopak snahu o exekuovatelnost dávek považuje většina zúčastněných za oprávněnou. A problém s tím nemají ani členové vlády.

„Jde o to, sjednotit pravidla, aby byla stejná jak u dávek sociální podpory, tak i u dávek v hmotné nouzi,“ popsal LN ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09). Proti by podle všeho nebyl ani ombudsman Pavel Varvařovský.

Prevence účinnější represe?

Na sněmu vystoupil i ředitel vládní agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček, který se snažil zástupcům měst zdůraznit možné výhody prevence před represí. „K radikálním požadavkům se přidávala větší polovina účastníků. Menší polovina si uvědomovala složitost tématu,“ přiznal po konci akce.

Obtížnost prosazení navrhovaných změn, zvláště těch spojených se zákazy pobytu pro problémové občany, si uvědomují i mnozí starostové, kteří výzvu svým podpisem podpořili. „Legislativní proces to semele,“ uvedl starosta severočeského Jirkova Radek Štejnar (ČSSD). „Některé věci bych formuloval jinak,“ glosoval návrh starosta, jehož město s vládní agenturou už dva roky spolupracuje.

***

Šest „úkolů“ pro vládu

* Zajistit vymahatelnost dluhů, zavést sankci zákazu pobytu.

* Nárok odejmout libovolné dávky v případě jejich zjevného zneužívání.

* Zvýšit pravomoci měst a obcí vůči rezidentům bez trvalého pobytu.

* Zabránit snižování bezpečnosti lidí kvůli přebyrokratizované policii.

* Vzít při úvahách o sociální reformě v potaz potřeby měst a obcí.

* Zajistit změny v loterijním zákoně vedoucí k regulaci gamblerství.

Autor: