9. června 2017 13:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radnice v Nyonu nepovolila několikadenní demonstraci proti Bakalovi

Švýcarského útočiště u Ženevského jezera si někdejší uhlobaron Zdeněk Bakala a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarského útočiště u Ženevského jezera si někdejší uhlobaron Zdeněk Bakala a... | foto: Lidové noviny

PRAHA/NYON Poklidné městečko na břehu Ženevského jezera a oáza klidu pro celebrity a vlivné podnikatele z celého světa mělo už za tři týdny zažít nečekaný ruch. Finanční žralok a majitel společnosti Arca Capital Pavol Krúpa se rozhodl uspořádat ve dnech 27. až 30. června demonstraci před luxusní rezidencí v Nyonu, v níž přebývá český uhlobaron Zdeněk Bakala, bývalý majitel OKD, jež se po jeho odchodu ocitla v insolvenci.

Jenže radnice ve Švýcarsku Krúpovi čtyřdenní protesty zakázala. LN to potvrdila mluvčí Krúpovy společnosti Arca Capital. „Z dosavadní komunikace s městem Nyon vyplývá, že nám neumožní uskutečnit demonstraci v požadovaném termínu čtyř dnů. Sdělili nám, že nelze blokovat dopravní komunikaci před domem Bakaly, kde bydlí,“ řekla LN Barbora Hanáková, PR manažerka Arca Capital.

Společnost ale trvá na rozsahu akce. Do místa chtěla vypravit několik autobusů s nespokojenými lidmi ze severní Moravy. Nepřistoupí proto na nabídnutou variantu, že by místo toho proběhla jednodenní demonstraci 27. června.

„Vzhledem k závažnosti situace čtyřhodinová demonstrace, kterou nám nabídli, není podle nás dostatečně efektivní. Nemělo by to takový účinek, jaký jsme považovali,“ dodala Hanáková. Podle ní proto Arca zvažuje, že by se několikadenní demonstrace proti Bakalovi odehrála v Česku.

Už dříve Krúpa kritikou uhlobarona nešetřil. Inicioval hned několik trestních oznámení a vyzval i úřady v cizině, aby se jeho podnikatelskými aktivitami podrobně zabývaly. „Víte, kolik životů a osudů Bakala zničil? Když si promluvíte s nájemníky bytů OKD a horníky a podíváte se, co s nimi chladnokrevně provedl, pochopíte to,“ reagoval v dubnu na dotaz LN, jestli několikadenní demonstrace před domem Bakaly v Nyonu nehraničí s vyhrožováním.

Podrobnosti v sobotním vydání Lidových novin.


Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.