9. května 2019 11:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radnice začínají vydávat volební průkazy. Lidé se také mají dozvědět, kam jít volit europoslance

Volby - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby - ilustrační foto | foto: MAFRA - Tomáš Frait

Praha Lidé by se nejpozději ve čtvrtek měli z obecních vývěsek a webů dozvědět, kde přesně budou moci za dva týdny volit budoucí členy Evropského parlamentu. Končí lhůta, v níž měly obecní úřady a radnice tyto informace zveřejnit. Ve čtvrtek také mohou začít vydávat voličské průkazy lidem, kteří nebudou moci v evropských volbách koncem května hlasovat v domovské obci.

Adresy volebních místností se většinou nemění, zůstávají stejné jako pro jiné typy voleb. Informace tak poslouží hlavně prvovoličům a těm, kteří se od loňských komunálních a senátních voleb přestěhovali.

Volební místnosti se nacházejí většinou ve veřejných budovách, nejčastěji ve školách, kulturních domech nebo na obecních úřadech. V některých obcích se muselo v minulosti volit například u starosty doma, v maringotce, nádražní čekárně nebo ve vestibulu plaveckého bazénu.

Adresu své volební místnosti najdou voliči rovněž v obálkách spolu s hlasovacími lístky, které dostanou nejpozději v úterý 21. května. Z přiložených informací se dozvědí také to, do kterého volebního okrsku v obci patří a kam budou moci jít 24. a 25. května vybrat své zástupce v Evropském parlamentu. Volebních okrsků, z nichž každý má svou volební místnost, je zhruba 14 800.

Lidé, kteří z jakýchkoli důvodů nebudou moci volit evropské poslance v místě svého bydliště, si budou moci vyzvednout na radnici nebo obecním úřadě voličský průkaz. S ním budou moci hlasovat v kterékoli volební místnosti, avšak pouze v rámci republiky. Hlasování na zastupitelských úřadech v zahraničí možné není. 

Písemnou žádost o průkaz s úředně ověřeným podpisem musí lidé doručit obecnímu úřadu nejpozději sedm dní před zahájením voleb, tedy do pátku 17. května. Na osobní vyžádání a vyzvednutí budou mít lidé ještě pět dní navíc. Na radnici musí zajít nejpozději ve středu 22. května.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!