Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza elektrárny u Aše: soud zprostil obžaloby radního Červenku, úředníky a dvě firmy

Větrné elektrárny u Aše. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Větrné elektrárny u Aše. | foto: Reuters

CHEB Soud v Chebu zprostil ve čtvrtek obžaloby radního Aše Jiřího Červenku (ODS), dva bývalé úředníky a firmy APB Plzeň a HUL-HO. Obžaloba je vinila z ovlivnění stavby větrných elektráren u Aše, za což prý Červenka dostal úplatek. Podle soudu se ale popisovaný skutek obžalobou vůbec nestal, řekl ve čtvrtek soudce Jiří Kutílek.

Obžaloba tvrdila, že Červenka jako radní ovlivnil úředníky, aby v rozporu se zákony umožnili stavbu větrných elektráren u Aše. Za to měl dostat dva miliony korun přes firmu HUL-HO, jejímž byl jednatelem. Jenže podle soudu všechna rozhodnutí městského úřadu v Aši, která žalobce napadá, později prošla kontrolou krajského úřadu bez výhrad.

Podobně i dva miliony korun, které zaplatila APB Plzeň firmě HUL-HO, prověřil finanční úřad a neshledal, že by šlo o porušení zákona.

„Prvoinstanční soud prokázal, že je spravedlivý a rozumný. Jsem rád, že jsem po tři a půl roce utrpení slyšel, co soudce řekl. Potvrzuje to, že jde o zvůli některých policistů a státních zastupitelů,“ reagoval na rozhodnutí soudu Červenka.

Státní zástupce Viktor Böhm si ponechal lhůtu na odvolání. Jak ale řekl, „tento příběh asi ještě neskončil“.

Obhajoba se snažila dokázat, že veškeré kroky tajemníka a vedoucího stavebního úřadu byly snahou o nápravu nešťastného rozhodnutí odboru životního prostředí, který zamítl upravený projekt elektráren.

Spis, který měl 12 svazků, se zrodil na základě odposlechů při vyšetřování jiného případu, v němž figurovala společnost APB Plzeň. Ze stejných odposlechů vzešla i obžaloba proti Červenkovi a starostovi Aše Daliboru Blažkovi (HNHRM). V této kauze už chebský soud rozhodl také zproštěním obžaloby. Státní zástupce se ale proti verdiktu odvolal.

KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl

Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém...

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!