Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radoci: Bodovaly tři inscenace a jejich herci

Česko

Poprvé v historii udělování Cen Alfréda Radoka si hlavní ocenění – Inscenace roku – odnesla tři díla. Je to Hrdina západu režiséra Ondřeje Sokola, Proces (režie Dušan D. Pařízek) a Smrt Pavla I. v režii Hany Burešové.

PRAHA Tři ceny byly také uděleny v kategorii mužský herecký výkon, které si odnesli Jaroslav Plesl, Martin Finger a Erik Pardus. Včera v podvečer v Divadle Kolowrat byly ceny slavnostně předány a záznam z ceremoniálu pořídila Česká televize. Pořad o letošních Cenách Alfréda Radoka odvysílá ČT 2 v sobotu 22. března.

Ceny Alfréda Radoka se udělují na základě ankety divadelních kritiků, které vyhlašuje časopis Svět a divadlo a uděluje je Nadační fond Cen Alfréda Radoka. Výroční anketa hodnotí české divadlo v širším kontextu, čímž se liší od Thálií, které se zaměřují jen na herectví. Ceny Alfréda Radoka se vyjadřují k dalším profesím, všímají si stavu domácí současné dramatiky, jednotlivých scén a podobně. Součástí je i anonymní dramatická soutěž, v níž odborná komise vybírá nejlepší původní české divadelní hry .

I další výsledky letošní ankety jsou poměrně nezvyklé – v kategorii nejlepší mužský herecký výkon byly rovněž uděleny tři ceny a posbírali je představitelé hlavních rolí z oceněných inscenací (Jaroslav Plesl z Hrdiny západu, Martin Finger jako Josef K. a Erik Pardus jako car Pavel I.). Ke zdvojení ceny došlo ještě v kategorii scénografie. Získali ji Matěj Forman a Kristýna Täubelová. Forman za scénu k Suchého Dobře placené procházce, kterou v Národním divadle zrežírovali Miloš a Petr Formanovi, a Täubelová za výtvarné řešení Knihy džunglí, kterou v Minoru uvedl Jiří Adámek.

Komedie – jasně zacílená dramaturgie Výrazně bodovalo Pražské komorní divadlo – Divadlo Komedie, které zvítězilo ještě ve třetí kategorii Divadlo roku. Je to zasloužený úspěch, Komedie je dnes jednou z nemnoha pražských scén, které vyznávají jasně zacílenou dramaturgickou profilaci. Dnešní dramaturgickoinscenační obraz divadla je také výsledkem složitějšího vývoje a překonání počátečních obtíží poté, co stávající uskupení v čele s režisérem Dušanem D. Pařízkem vystřídalo v Komedii soubor Michala Dočekala. Shoda v několika hlavních kategoriích svědčí o tom, že se ve sledovaném období jednoduše objevilo víc inscenací a výkonů na přibližně stejné úrovni. Není to nic zvláštního, ani to cenu nedevalvuje.

Ze čtyř nominací v kategorii ženský herecký výkon si cenu odnesla Helena Dvořáková za titulní roli ve Faidře z Divadla v Dlouhé. Inscenaci nastudovala režisérka Hana Burešová, jejíž jméno figuruje celkem ve čtyřech cenách. Nejlepší českou hrou je comeback Milana Uhdeho Zázrak v černém domě, který nastudoval Juraj Nvota v Divadle Na zábradlí, nedávno se hra dočkala už druhého uvedení – zrežíroval ji sám autor v Moravském divadle v Olomouci.

Cenu za hudbu si téměř jako vždy odnesl Vladimír Franz (hudba ke Smrti Pavla I.) a talentem roku je režisér Martin Havelka, který na sebe v posledním období výrazně upozornil inscenacemi od Studia Ypsilon až po Dejvické divadlo. Protesty Letošní ročník Cen Alfréda Radoka také jako naprosté novum doprovázejí dva protesty. První se týká dramatické soutěže. V ní zvítězil neznámý slovenský autor ze Žiliny Miroslav Dijablik se hrou Don Juan v posteli, jako druhý se umístil renomovaný autor a režisér David Drábek s textem Náměstí bratří Mašínů a třetí cenu si odnesl režisér Tomáš Svoboda za hru Srnky (Zvláštní cena Českého rozhlasu). Čestné uznání připadlo autorská dvojici David Nejedlý a Stanislav Jiránek za komedii Bílý palcát aneb Konečné řešení. Autoři textů, které se probojovaly do finále, se mohou zúčastnit konkurzu, jejž spolu s Divadelním ústavem pořádá britský Royal Court Theatre. Vítěz získá několikatýdenní rezidenční pobyt ve zmíněném londýnském divadle, které se systematicky věnuje původní britské, ale i světové dramatice. Porota pracovala ve složení Martin Porubjak, Julek Neumann, Daniel Přibyl, Milan Uhde a Martin Velíšek.

Představitel umělecké skupiny D. U. S. N. O. Erik Brandejs ovšem tvrdí, že při dramatické soutěži byla porušena pravidla, jelikož nebyla zachována anonymita soutěžících před porotou ani před veřejností. Za těchto okolností vyzval ke zrušení soutěže její garantku Jitku Sloupovou. Své požadavky sepsal v otevřeném dopise. Sloupová únik jmen přiznala, omluvila se za něj s tím, že šlo o nedopatření. Anonymita příspěvků, kterých letos přišlo pětapadesát, podle ní však zůstala před porotou zachována. „Agentura Aura-Pont proto nevidí důvod ke zrušení letošní soutěže,“ prohlásila a dodala, že pokud by se k porotě nějaké jméno dostalo, příspěvek autora by byl ze soutěže stažen. V jednom případě prý jméno uniklo cizím zaviněním. Autor po upozornění sám příspěvek ze soutěže stáhl.

Druhý protest vznesla jedna z nominovaných v kategorii scénografie Veronika Richterová, její výtka však byla určena Divadlu Na zábradlí a scénografovi Martinu Černému. Richterová, která je známá jako výtvarnice specializující se na tzv. pet-art, odmítla, že by scénograf Černý byl spoluautorem její výpravy k inscenaci Milada, která vznikla v Divadle Na zábradlí v režii Jiřího Ornesta. Jak ovšem tvrdí ředitelka divadla Doubravka Svobodová, Richterová věděla, že Černý bude uveden v programu jako spoluautor. Divadlo neupírá Richterové zásadní podíl na výtvarném provedení scény, ale trvá na Černého spoluautorství, neboť v tomto případě bylo také zapotřebí zkušeného scénografa. Richterová se nominace vzdala a na ceremoniál se nedostavila.

***

Ceny Alfreda Radoka 2007

INSCENACE Franz Kafka a Dušan D. Pařízek: Proces režie: Dušan D. Pařízek Pražské komorní divadlo – Divadlo Komedie Dmitrij Merežkovskij: Smrt Pavla I. režie: Hana Burešová, Městské divadlo Brno John Millington Synge: Hrdina západu režie: Ondřej Sokol, Činoherní klub, Praha

ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON Helena Dvořáková (Faidra) Seneca: Faidra, režie Hana Burešová, Divadlo v Dlouhé Praha

MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON Martin Finger (Josef K.): Proces Erik Pardus (Pavel I.): Smrt Pavla I.

Jaroslav Plesl (Christy Mahon): Hrdina západu

DIVADLO Pražské komorní divadlo – Divadlo Komedie, Praha

ČESKÁ HRA Milan Uhde: Zázrak v černém domě uvedlo Divadlo Na zábradlí Praha, režie Juraj Nvota

SCÉNOGRAFIE Matěj Forman – Dobře placená procházka Kristýna Täubelová – Z knihy džunglí HUDBA Vladimír Franz – Smrt Pavla I. TALENT Jiří Havelka – režisér

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...