Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radovi nováčci nezaujali

Česko

Trenérovi fotbalové reprezentace se zatím nedaří zapracovat do týmu nové tváře

PRAHA Ať už byl Karel Brückner jakýkoliv, když ještě trénoval českou reprezentaci, vždy uměl v pravý čas vytáhnout z klobouku fotbalistu, který uměl překvapit. Skutečného žolíka. Vzpomeňme si třeba na Davida Lafatu nebo Václava Svěrkoše. Oba se při své ostré reprezentační premiéře blýskli gólem. Zdá se, že tam, kde Brückner exceloval, se nachází Achillova pata jeho nástupce Petra Rady. Žádný z jeho povolaných nováčků neoslnil. Nic na tom nezměnila ani středeční remíza 0:0 v Maroku.

„Když Brückner někoho vybral, tak to byl hráč do útoku. Rada ale zkouší fotbalisty, kteří jsou na černou práci do středu pole nebo obrany. Když dá útočník gól, tak je to mnohem víc vidět,“ zastává se kolegy Josef Pešice, trenér reprezentační sedmnáctky.

„Pokud má hráč nastoupit za národní tým, tak musí určitě něčím vynikat. Lidé, kteří se o fotbal zajímají, byli povoláním Slepičky překvapeni stejně, jako jsou nyní rozčarováni Huškem,“ diví se na druhou stranu fotbalový expert Vladimír Táborský. Nad výběrem některých Radou nominovaných hráčů zůstávají otazníky.

Třeba Miroslav Slepička sice na podzim vstřelil pět ligových gólů, ale jinak z průměru nevyčníval. Přesto se na srazu objevil. „Nevím, jaké ho k tomu vedly důvody, ale je to jeho rozhodnutí,“ hodnotí opatrně Pešice. V modelovém utkání reprezentace s Českými Budějovicemi sice Slepička gól vstřelil, ale v Severním Irsku a Polsku nezaujal. Dvakrát vedle nešlápl Diskuse vzbudilo i povolání Luboše Huška, který nemá jisté ani místo v sestavě Sparty. „On i Marek jsou ještě uprostřed přípravy. Až přijde herní praxe, budou určitě lepší. Snad ještě najdeme příležitost, jak je vyzkoušet,“ říká Rada na adresu defenzivního záložníka Sparty i dalšího debutanta Tomáše Marka z Ostravy.

Právě jeho povolání tolik rozruchu nevyvolalo, protože je univerzálním hráčem, který má v Baníku delší dobu standardní výkonnost. „Když ho na nějakém postu Ostrava potřebuje, tak ho tam může bez obav postavit. Ale ani o něm se nedá říci, že podává úžasné výkony,“ myslí si Táborský.

Radovi se přesto nedá upřít, že alespoň ve dvou případech vedle nešlápl. Zkušený brankář Jaroslav Drobný ve středu spolehlivě zaskočil za Petra Čecha a vychytal první reprezentační nulu hned při své premiéře v národním dresu.

„Nejvíc se mi ale líbí Tomáš Necid. Hraje na atraktivním místě v útoku, trefil se v San Marinu a očekává se, že bude střílet branky i dál,“ chválí Táborský mladého útočníka CSKA Moskva.

Ten je příkladem, že se v národním týmu dá natrvalo usadit, když hráč zaujme hned na první pokus. „Když se nedaří, je těžké, aby jednotlivec upoutal. Občas by měli hráči být zkoušeni déle,“ nabídl řešení Táborský.

***

Žebříček nováčků, které si vybral Rada 1. Tomáš Necid (2 zápasy/1 gól) Během debutových 25 minut stihl vstřelit gól San Marinu. 2. Jaroslav Drobný (1 zápas) Proti Maroku zažil zkoušku ohněm, zvládl vychytat nulu. 3. Jan Rajnoch (2 zápasy) Proti Slovinsku ani v Anglii nezklamal, ani neoslnil. 4. Miroslav Slepička (2 zápasy) Trefil se jen v modelovém utkání, pak už nepřesvědčil. 5. Tomáš Marek (1 zápas) 6. Luboš Hušek (na snímku, 1 zápas). Oba si zahráli krátce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!