Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
13. listopadu 2019 15:48, aktualizováno  19:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Studenti smějí přespat v Karolinu. Věřím, že nedojde ke škodám na kulturní památce, doufá rektor Zima

Okupační stávka v rektorátu Karlovy univerzity. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okupační stávka v rektorátu Karlovy univerzity. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Účastníci studentské okupační stávky za klima se ve středu odpoledne z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde stávku v úterý zahájili, přesunuli k rektorátu univerzity. Několik desítek mladých lidí obsadilo vstupní halu historické budovy Karolina, v níž mají povolení zůstat přes noc. Žádají nejen konkrétní opatření vlády na ochranu životního prostředí, ale i odstoupení rektora UK Tomáše Zimy, kterému vyčítají několik kauz.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima ve vyjádření, které zaslal serveru Lidovky.cz, vítá kritickou diskusi. Ta je podle něj podstatou akademické svobody a je nutné ji vést. „Mé dnešní setkání se zástupci stávkujících studentů na rektorátu bohužel ukázalo, že o debatu příliš zájem nemají. To je škoda,“ prohlásil Zima.

„Řešení lze vždy podle mě dosáhnout jen na základě diskuse, svobodného tříbení názorů a snahy o konsenzus. To platí jak u problémů, které řeší Univerzita Karlova, tak u tématu klimatických změn a problémů se suchem. Ultimativní stanoviska obvykle nic dobrého do žádných řešení nepřináší,“ pokračuje rektor.

Studenti odpoledne tvrdili, že chtějí v budově Karolina přespat, což Univerzita Karlova zprvu nechtěla připustit. Nakonec se ale vedení rozhodlo jinak.

Okupační stávka v rektorátu Karlovy univerzity.
Okupační stávka v rektorátu Karlovy univerzity.

„Zcela mimořádně dnes necháme otevřen vestibul budovy Karolina, aby zde mohli studenti svobodně vyjádřit svůj názor. Standardně se budova každý den uzavírá v 18 hodin. Staroslavné Karolinum je národní kulturní památkou, pevně proto věřím, že se studenti budou chovat slušně, nezneužijí naší důvěry a nedojde k žádným škodám,“ dodal Zima.

Podle policistů se na pochod vydalo zhruba 80 vysokoškoláků, kteří před 15:00 dorazili do sídla univerzity v Karolinu. Cestou k němu mimo jiné skandovali heslo Radši lepší klima nežli rektor Zima. Rektor s nimi diskutoval ve vstupní hale, kterou obsadili. Jeho argumenty ale studenti nepřijali, skandovali Rezignaci a pískali na něj. Tvrdí, že rektora neuznávají jako autoritu.

Stávkující rektorovi vytýkají zejména aféru kolem spolupráce univerzity s úvěrovou společností Home Credit, která se zavázala univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Vedení univerzity čelilo za toto partnerství kritice a Home Credit od smlouvy následně odstoupil. Vedle toho studenti poukazují na to, že Home Credit patří Petru Kellnerovi, který přispívá Institutu Václava Klause, jenž popírá klimatické změny.

"encrypted-media">

Vysokoškoláci protestují proti klimatickým změnám a za lepší ochranu životního prostředí po vzoru středoškoláků. Stávka má trvat do středy. Zástupci iniciativy Univerzity za klima v úterý upozornili, že stávkou nemíří proti vedení FF UK, ale chtějí vyzvat vládu k omezení emisí. Společnost podle nich potřebuje změnu ve svém přístupu k životnímu prostředí a lidé by v tomto ohledu měli být aktivnější. Následně se skupina vysokoškoláků vydala do budovy fakulty, kde nakonec strávili i noc. Organizátoři řekli, že v budově přespalo kolem 300 lidí. 

Vedení fakulty původně odmítalo studentům přespání ve škole povolit, svolilo k tomu až večer. Proděkan fakulty Daniel Soukup to ve středu odůvodnil tím, že do úterního večera nefungovala komunikace ze strany organizátorů, takže vedení školy nevědělo, co se bude ve škole dít. „Nemohli jsme přespání dovolit z bezpečnostních důvodů. Ale v podvečer se situace radikálně změnila, dospěli jsme k domluvě a noc proběhla výborně,“ řekl Soukup. Doplnil, že se s organizátory domluvil na řešení případných škod. 

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?