Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rafaj by měl kvůli brněnskému vyšetřování odejít z čela ÚOHS, vyzvala Transparency International

Petr Rafaj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Rafaj | foto: MAFRA

Praha  Kvůli policejnímu prověřování veřejných zakázek, kterými se zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), by měl skončit jeho šéf Petr Rafaj, vyzvala protikorupční organizace Transparency International ČR (TI). Vedení úřadu by mělo vyvodit personální i systémové důsledky, uvedla TI v tiskové zprávě, kterou v pátek 8. března poskytla ČTK.

Předsedu antimonopolního úřadu jmenuje a odvolává prezident na návrh vlády. Místopředseda vládního hnutí ANO, vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec ČTK řekl, že o kauze zatím ministři nejednali, poznamenal, že hlavní je vyšetřování orgánů činných v trestním řízení. Vláda se na pravidelném jednání sejde v pondělí, kdy se ze zahraničí vrátí i premiér Andrej Babiš (ANO). Podle Brabce by situace mohla být i naplní případného koaličního jednání.

„O věci mám tak málo informací, že nemůžeme říkat, jaký bude další vývoj. Počkáme,“ sdělil ČTK vicepremiér, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček. Uvedl, že jde o živou kauzu a informační exkluzivitu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Policie ve čtvrtek zasahovala mimo jiné v brněnském sídle ÚOHS. Žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda následně uvedl, že zásah souvisí s některými veřejnými zakázkami, kterými se ÚOHS zabýval, včetně zakázky na mýtný systém. Podle čtvrtečních informací serveru Novinky.cz policie podezřívá Rafaje a ředitele provozovatele mýtného systému Kapsch Karla Feixe z korupce. Vyšetřovatelé ve čtvrtek přišli také k místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi, který jim podle svých slov předal počítač a telefon pro vyšetřování zakázky ministerstva dopravy na mýtný systém.

I kdyby Rafaj nebyl usvědčen z úplatkářství, měl by v čele úřadu skončit kvůli nezákonným zásahům do správních řízení, napsala TI. „Jestliže mohou špičky ÚOHS na politickou objednávku ovlivnit výsledek rozhodnutí, znamená to, že mechanismy pro fungování úřadu nejsou zcela dobře nastaveny tak, aby byl zajištěn objektivní a nezávislý výkon dozoru v oblasti hospodářské soutěže a veřejných zakázek,“ doplnila TI. Podle dostupných informací to vypadá, že Rafaj se stal prodlouženou rukou vládnoucí garnitury, podotkl ředitel TI David Ondráčka.

Transparency International vyzvala také k odchodu Faltýnka z politiky, pokud se prokáže, že se spolupodílel na ovlivňování rozhodnutí ÚOHS ve prospěch soukromé společnosti. „Předseda vlády (Andrej Babiš) by měl jasně garantovat, zda vůbec může občanům zaručit vedení státu ve veřejném zájmu, nikoliv v zájmu soukromých subjektů,“ napsala protikorupční organizace.

Že ÚOHS pod Rafajovým vedením nepracuje tak, jak by měl, si myslí také odborník na soutěžní právo a bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Činnost úřadu vedeného Rafajem kritizoval už v minulosti. Pelikán v pátek ČTK řekl, že jako jediný člen vlády hlasoval proti tomu, aby byl Rafaj znovu předsedou ÚOHS. Důvodem byly pochybnosti o rozhodnutích a aktivitách úřadu pod Rafajovým vedením.

Rafaj má od čtvrtka vypnutý mobilní telefon a na textové zprávy nereaguje. Do čela úřadu přišel v roce 2009 na návrh ČSSD, jejíž řady po nástupu do funkce opustil. Před příchodem na ÚOHS byl od roku 2002 poslancem za ČSSD, v letech 1998-2002 byl místostarostou Frýdku-Místku.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!