5. října 2015 18:58, aktualizováno  19:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policie zastavila railjet u Svitav. Hledali bombu, píší cestující na sítích

Railjet Českých drah stál více než dvě hodiny u obce Opatovec na Svitavsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Railjet Českých drah stál více než dvě hodiny u obce Opatovec na Svitavsku | foto: Twitter/Ondřej KalousReprofoto

PRAHA/SVITAVY Exponovanou trať Svitavy - Česká Třebová uzavřela policie. Kriminalisté hledali bombu a zajistili jednoho z cestujících. Na místě zasahovali pyrotechnici i se speciálně vycvičeným psem. Evakuováno bylo kolem sto padesáti cestujících.

„Provoz přes stanici Opatov na žádost Policie ČR zastaven,“ stojí v kratičké zprávě na webu Českých drah s poznámkou „mimořádnost“. „Zavedena kyvadlově náhradní autobusová doprava v úseku Svitavy - Česká Třebová a zpět,“ doplňuje jí ještě servisní informace pro cestující. Z informací Českých drah také vyplývá, že stopka se na trati objevila v 15:43.

Krátce před půl čtvrtou totiž policii informovali drážní zaměstnanci o bombě ve vlaku. „Podezřelého muže jsme zajistili,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pardubické krajské policie Lenka Vilímková. Na místo se sjelo několik policiejních hlídek ze Svitav az Ústí nad Orlicí. „Provedli jsme evakuaci přibližně sto padesáti osob. Zasahovala zde také pyrotechnická jednotka z Olomouce, která prohlédla celou vlakovou soupravu,“ popsala detaily Vilímková. Kromě vlakové soupravy, kterou prošel také psovod se speciálně vycvičeným psem, prověřili pyrotechnici také všechna zavazadla. „Vše proběhlo s výsledkem negativní,“ dodala.

„Policie ČR požádala o zastavení provozu z důvodu policejního vyšetřování, nyní je situace na dráze zcela v jejich kompetenci,“ řekl serveru Lidovky.cz drážní mluvčí. „Vlaky před zastávkou Opatov stojí už dvě a půl hodiny. Je zavedena náhradní autobusová doprava,“ doplnil krátce po šesté hodině.

„Trať vede krajem mimo zastavěnou část obce, policie nás o ničem neinformovala,“ řekl serveru Lidovky.cz starosta Opatovce Martin Smetana. Podle snímků, které na Twitter umístili cestující, byla celá souprava Railjet evakuována a cestující tábořili v zastávce Opatov. Zásah trval necelé tři hodiny a v 18:30 byla trať opět zprůjezdněna.

Rychlíky nabraly v obou směrech více než dvouhodinové zpoždění.

Lidovky.cz