Polovypuštěná přehrada láká k hledání pokladů na dně. Pokud už ale někdo něco našel a má to doma, porušil zákon. Nikdo totiž nic neodevzdal.
BRNO Dno Brněnské přehrady skrývá desítky náušnic, náramků, peněženek a dalších předmětů, které tam lidem vypadly z lodí či při koupání. Tím, že klesla hladina, se znovu dostávají na denní světlo. Žádný z nich ale zatím nedorazil tam, kam podle zákona má: na brněnský magistrát.
Na březích se přitom často objevují lidé s detektory kovů, kteří právě cenné předměty na dně hledají. „Chodí sem celkem často. Hledají především u nástupních mol lodní dopravy,“ potvrdil jeden z chatařů na Kozí horce. Před zraky médií se ale lovci pokladů skrývají, pokud uvidí fotoaparát, okamžitě mizí.
Motivaci ale mají silnou. „Pokud vím, vloni se tu našel zbytek nějakého pancéřového vozu,“ připomněl ředitel Povodí Moravy Antonín Tůma. Letos podle něj hledači zatím žádné velké štěstí neměli. Nebo se o ně nepodělili.
Ani na brněnském magistrátu zatím žádný šperk či jiný cenný předmět ze dna nádrže nepřevzali. „Z přehrady na oddělení ztrát a nálezů žádné věci nyní nemáme, maximálně nějaké klíče, které našli strážníci v okolí nádrže,“ sdělil mluvčí magistrátu Pavel Žára.
Stanovisko právníků je jasné: každý nález ze dna je potřeba odevzdat. A případně s tím uplatňovat nálezné, eventuálně náhradu výdajů souvisejících s dopravou předmětu a jeho uschováním. „Povinnost odevzdat nález tu ale stále je,“ podotýká Pavel Koukal z katedry občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity.
S klesající hladinou se objevují místa, která byla pod vodou až desítky let. Jsou však pokrytá bahnem, takže i lidé, kteří vědí, kde jim případně nějaký předmět například z lodi upadl, nemusejí být úspěšní - může být pod vrstvou nánosů nebo se mohl právě s bahnem posunout.
Vrstva bahna pokrývá i místo, kde stávala původní vesnička Kníničky, zatopená při stavbě přehrady. Vzdor obecně rozšířeným pověrám o zatápění stojících domů ale dělníci při napouštění přehrad původní stavby strhávali, výjimku tvoří jen několik staveb, například kostela Těchnice na Orlické přehradě. Podle dostupných informací se domky bořily i v Kníničkách, kde navíc žádný kostel ani nestál. Další stavby zůstaly, ale jejich stěny z nepálených cihel se ve vodě samy rozkládaly. Zvědavci tak budou mít úspěch, pokud uvidí obrysy domů, které vzaly za své na konci 30. let, kdy údolí začalo mizet pod vodou.
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno