Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Raketové zbohatnutí miliardáře z dědiny. Policie obvinila muže, který získal kontrolu nad částí skupiny Cimex

Česko

  6:00
Praha - Nechybělo mnoho a tuzemská podnikatelská smetánka přivítala nového souputníka: Viktora Chlupa z Velkého Chvojna u Ústí nad Labem. Několika úředními chvaty se lokálnímu obchodníčkovi Viktoru Chlupovi podařilo v červnu roku 2017 získat – na chvíli – kontrolu nad částí impéria Cimex Group. Vstupenku do ligy miliardářů mu na poslední chvíli roztrhali ostražití bankovní úředníci a nyní i policie, která je přesvědčená, že Chlup miliardového majetku nabyl nelegálně.
Policie - ilustrační foto.

Policie - ilustrační foto. foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

Podle zjištění LN pražská kriminálka v polovině loňského prosince Chlupa obvinila. Klade mu za vinu přípravu podvodu, zkreslování hospodářských údajů a poškození cizích práv. Vyplývá to z usnesení o zahájení trestního stíhání, které mají LN k dispozici. Do vlastnictví skupiny Cimex, kterou ovládá přítel exprezidenta Václava Klause podnikatel Petr Lukeš, patří mimo jiné síť hotelů včetně pražské Pyramidy.

Hotel pyramida.

Policie nechtěla průběh vyšetřování komentovat. S ohledem na povinnost mlčenlivosti nebyl sdílný ani Chlupův advokát. „Mohu sdělit pouze to, že sdělení obvinění je postavené na vykonstruovaných důkazech. Můj klient je v dané věci zcela nevinný,“ řekl LN klatovský advokát Vladislav Bílek. Zástupci skupiny Cimex ve čtvrtek napsali, že je celá kauza významně poškodila.

Poplach z banky

První kámen k raketovému zbohatnutí Chlup podle policie položil v květnu roku 2017. To se mu podařilo získat údajnou plnou moc, kterou mu měl udělit generální ředitel Cimexu Miroslav Kosnar. Díky tomuto papíru mohl Chlup zastupovat 15 firem patřících do skupiny Cimex.

Firma dostala na luxusní hotel 50 milionů z EU. Policie ji stíhá pro dotační podvod

Pak uzavřel smlouvu o převodu podílů daných 15 firem na svou čerstvě založenou firmu Philomena. Měl za to zaplatit údajných 380 milionů korun. Následně si Chlup nechal Kosnarův podpis ověřit na úřadu Městské části Praha 4. Poté měsíc vyčkal a 13.června se vypravil za pražskou notářkou Lucií Vaňkovou pro razítka, aby jeho plán získal punc oficiality. Notářce předložil zmiňovanou plnou moc a smlouvu o převodu obchodních podílů, které vytvořil již v květnu.

Chlup se díky tomu stal majitelem a zároveň jediným jednatelem 15 společností, které podle znaleckého posudku ústavu Equita Consulting mají hodnotu až 1,5 miliardy korun.

Policejní verze zázračného zbohatnutí Viktora Chlupa.

Až potud neměli manažeři a majitelé skupiny Cimex vůbec potuchu, k čemu v jejich impériu dochází. Upozornil je až poplach z banky. Chlup se totiž vypravil do několik bankovních poboček v Ústí nad Labem. Cílem bylo vybrat peníze a upravit podmínky toho, kdo a jak může s účty získaných firem nakládat. Bankovním úředníkům se však Chlup nezdál, a tak upozornili manažera Cimexu Pavla Šťastného, k čemu na ústecké pobočce dochází. Šťastný ihned podal trestní oznámení a případ začali rozplétat kriminalisté.

Podnikatel Horáček obviněný v nemocniční kauze zůstane ve vazbě, zbavil se části majetku

Podezřelý Chlup během vyšetřování přišel s verzí, že nemovitosti sháněl pro ruského investora. Jeho jméno policistům nikdy nesdělil. Uvedl, že s ředitelem Cimexu Kosnarem se několikrát sešel a domluvil na prodeji části holdingu. Chlup policii tvrdil, že Kosnar, jenž vše popřel, mu měl nabídnout i pomoc s financováním. Trval na tom, že Kosnar mu inkriminované dokumenty (plnou moc či smlouvu o převodu) podepsal. Policie mu ale neuvěřila.

Opatřila si posudek od písmoznalce, který údajné Kosnarovy podpisy označil za „jednoznačné padělky napodobeného charakteru, vyhotovené s vysokou pravděpodobností za využití technického padělání metodou obtažení vzoru v průsvitu“.

Verzi, že obchodník z Velkého Chvojna, kde žije zhruba 860 obyvatel, nemovitosti sháněl pro ruské finančníky, se kriminalisté v textu obvinění vysmáli. „Z Ruské federace zcela jistě pochází řada movitých investorů, myšlenka, že by na český realitní trh chtěli proniknout prostřednictvím Viktora Chlupa z Lučního Chvojna u Ústí nad Labem (ves spadající pod Velké Chvojno – pozn.red), a nikoliv prostřednictvím renomované realitní kanceláře, je velmi odvážná, s pravděpodobností blížící se nule,“ stojí v usnesení o zahájení trestního stíhání.

Nitky ke kampeličce

Chlupova operace byla sofistikovaná. Zřejmě nešlo o akci „osamělého vlka“. Přesvědčena je o tom policie, která v textu obvinění napsala, že obviněný se měl trestných činů dopustit „v součinnosti spolu s dalšími dosud neztotožněnými pachateli“. Zatím však policie obvinila pouze Chlupa.

Indicie, že za Chlupem mohou stát vlivnější struktury, se objevily již v létě 2017. Jistým vodítkem může být firma Sidia, v níž Chlup v minulosti působil. Útočiště zde totiž našel i odsouzený podnikatel Vít Zaorálek. V roce 2014 jeho několik desítek firem získalo úvěry v hodnotě tří miliard korun od zkrachovalého Metropolitního spořitelního družstva (MSD), v němž zmizelo 12 miliard korun. S firmou Sidia i Zaorálkem je spojován ústecký podnikatel Jiří Liška.

Ten působil ve vedení firmy Helios Tech, která také získala několik desítek milionů od padlé kampeličky MSD. Na konci 90. let Liška zasedal v představenstvu firmy Spolek pro chemickou a hutní výrobu, za níž stojí obviněný miliardář a kontroverzní finančník Petr Sisák. Mezi Liškovy obchodní partnery na začátku 90. let patřil i miliardář Pavel Tykač.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat