Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rakouské obce chtějí na Lipně vlastní loď

Česko

LIPNO NAD VLTAVOU Pokud by se pražští radní rozhodli, že investují městské peníze do lanovky v rakouských Alpách, českým daňovým poplatníkům by se to asi příliš nelíbilo. V Rakousku ale hned dvě hornorakouská města, Bad Leonfelden a Freistadt, zcela vážně uvažují o tom, že koupí velkou výletní loď, která bude vozit turisty na českém Lipně.

Slibují si přitom, že taková investice do zahraničního cestovního ruchu oživí celý příhraniční region, a pomůže tedy i rakouským podnikatelům. „Cílem je nákup katamaránu, který by na Lipně mohl zastavovat celkem na jedenácti kotvištích,“ říká Rakušan Lukas Dorn-Fussenegger, jehož společnost Rosenberger už nějaký čas provozuje na lipenské přehradě vyhlídkové jízdy parníkem.

Jenže tyto lodi kvůli velkému ponoru mohou kotvit jen na čtyřech místech. Dorn-Fussenegger proto oslovil radní v Bad Leonfeldenu a Freistadtu se žádostí, aby města založila spolek, který by na české Lipno koupil novou loď, schopnou prakticky křižovat z jednoho břehu na druhý. A údajně se setkal s příznivou reakcí i přesto, že by plavidlo vozilo turisty nikoliv v Rakousku, ale v Čechách.

„Spolek měst by byl vlastníkem katamaránu, schopným vozit až sto cestujících, a naší společnosti by ho pronajímal,“ říká Jindřich Bouchal, jednatel firmy Rosenberger. Obě rakouská města přitom podle něj počítají s tím, že by na nákup lodě získala také prostředky z evropských fondů.

„Myslím, že tento vltavský projekt už má velmi konkrétní podobu a symbolizuje spolupráci, kterou zahajujeme s Freistadtem v rámci příprav na zemskou výstavu v roce 2013,“ uvedl k tomu starosta rakouského Bad Leonfeldenu Alfred Hartl.

Pokud bude na Lipně skutečně jezdit katamarán, patřící dvěma rakouským městům, bude to zřejmě unikát, který nemá v příhraničním regionu obdobu.

Podle některých starostů je to podobné, jako kdyby na rakouské straně Šumavy vozil turisty vláček, patřící Českým Budějovicím.

„My bohužel na podobné projekty nemáme peníze, protože na rozdíl od Rakušanů musíme budovat infrastrukturu, kterou oni mají už čtyřicet let,“ konstatoval starosta Horní Plané Jiří Hůlka. Jestliže ale podle něj Rakušané dotáhnou svou myšlenku do konce, nezbývá než zatleskat.

Na Lipenské přehradě fungují v létě pouze dva přívozy, a „křižující“ katamarán s pravidelným jízdním řádem by tedy turistům značně usnadnil pohyb z jednoho břehu na druhý.

***

Rakouská loď na Lipně je prý totéž, jako kdyby na rakouské straně Šumavy vozil turisty vláček, patřící Českým Budějovicím

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!