Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rakouskem otřásá bioskandál

Česko

Firma, která vlastní řetězce i v Česku, prodávala v Rakousku biomouku s příliš velkým množstvím pesticidů

ČESKÉ BUDĚJOVICE Trh s biopotravinami, kterému v Česku i v celé Evropě roste ročně obrat o desítky procent, zasáhl další skandál.

V Rakousku – zemi s jedním z nejrozvinutějších biotrhů v EU – se totiž na pultech obchodů objevila biomouka s výrazně nadlimitním množstvím pesticidů, a to i nad povolené normy pro konvenční potraviny. Případ už řeší rakouské státní zastupitelství, odborníci ale hledají především odpověď na otázku, jak je možné, že pesticidy v biomouce neodhalily nejrůznější kontroly ještě před samotným prodejem. Mouku pod známou bioznačkou „Ja, Natürlich“ prodávala firma REWE, která je i v Česku vlastníkem řetězců Billa a Penny Market. Případná vina ale s největší pravděpodobností neleží na prodejci, ale na některých dalších článcích výrobního a obchodního řetězce. Podobné případy „kontaminace“ biopotravin se objevují čas od času i v Česku. „O rakouském případu biomouky s nadlimitním obsahem pesticidů víme a upozorníme na něj i další kontrolní organizace v ČR. Není totiž vyloučeno, že by se taková mouka mohla dostat také na český trh,“ řekl LN Milan Berka, šéf Kontroly ekologického zemědělství.

Rakouská kauza s biomoukou přitom od začátku připomíná detektivku a vypovídá o tom, jak tvrdé poměry dnes v biobyznysu panují.

Rakouský deník Der Standard, který o kauze včera informoval jako první, napsal, že podnět na státní zastupitelství kvůli kontaminované mouce podali tři občané.

LN však prostřednictvím nejmenovaného zdroje z oblasti rakouského biopotravinářství zjistily, že jedním ze stěžovatelů byl jistý Thomas Müller, který přišel do obchodu i s najatým notářem a zástupci akreditované potravinářské laboratoře a za účasti důležitých svědků mouku nakoupil a nechal udělat testy. Laboratorní rozbor prokázal, že biomouka od REWE obsahuje vysoce nadlimitní množství pesticidů, a dokonce i jeden druh pesticidu v Rakousku zcela zakázaný. „Za celou akcí možná stojí konkurenční boj, stěžovatel byl zřejmě jen nastrčenou figurkou. Podstatné ale je, že pesticidy v mouce skutečně byly,“ řekl zdroj.

LN mají také k dispozici kopii oznámení, které stěžovatel podal na státní zastupitelství ve Vídni.

Mouku dodal REWE mlýn Dyk v Raabsu, který pochybení odmítá a tvrdí, že pesticidy se mohly dostat do mouky během přepravy.

To ale zase jiní odborníci zpochybňují. Dřívější kontroly použitého bioobilí, zpracovaného později v mlýně, každopádně nic neodhalily. „Jen letos bylo toto obilí kontrolováno šestkrát bez jakéhokoli negativního výsledku,“ uvedla Martina Hörmerová, ředitelka značky „Ja, Natürlich“.

Obchodní řetězec Billa v České republice pod touto značkou nabízí jogurt a džus. Zmiňovanou biomouku podle vyjádření své mluvčí Beaty Bartošové na českém trhu neprodává.

Pokračování na straně 15

Dokončení ze strany 13

I v Česku se každopádně už objevily případy nadlimitního obsahu pesticidů v biopotravinách. „Loni se například jednalo o biooves, který se dostal až na pulty obchodů, kde byly pesticidy v konkrétní potravině z ovsa odhaleny při kontrole Státní zemědělské a potravinářské inspekce,“ uvedl šéf Kontroly ekologického zemědělství Berka.

Vyšetřování pak prokázalo, že vinu nenese obchodník ani zemědělec, nýbrž skladovací firma, která při čištění sila použila zakázaný chemický prostředek. „Letos jsme zase odhalili vinaře, který hrozny vína, deklarované jako bio, ošetřoval zakázaným přípravkem proti plísním,“ podotkl dále Milan Berka.

Experti: Nezatracujte bio Další odborníci ale varují před tím, aby lidé z podobných kauz vyvozovali, že značka „BIO“ představuje jen podvod na zákazníky, kteří nakonec konzumují v biopotravinách více chemie než v konvenční produkci.

Odhalené podvody naopak údajně ukazují, že biopotravinářství podléhá ještě mnohem důslednější kontrole než běžná potravinářská výroba. „Nedávný průzkum Evropské komise odhalil, že z pěti tisíc vzorků konvenčních potravin z celé Evropy jich 18 procent vykazovalo nadlimitní obsah pesticidů,“ řekl LN majitel společnosti Green Marketing Tom Václavík.

I když se podle něj nedá nikdy zcela vyloučit pochybení sedláků či obchodníků nabízejících bio, pravděpodobnost, že lidé budou konzumovat pesticidy, je tu mnohem nižší. „Rozsáhlý test v Německu odhalil určité množství pesticidů jen ve dvou procentech biopotravin,“ dodal Václavík.

***

Biopotraviny

Problematická mouka Rakousko patří v oblasti biopotravin k jakýmsi výkladním skříním Evropské unie, proto každý skandál v oblasti zdejšího ekozemědělství má i mezinárodní ohlas. Rakouský biotrh loni dosáhl obratu ve výši přes 870 milionů eur, tedy zhruba 22 miliard korun. Rakouskem otřásl skandál s falešným bioobilím už v roce 2002.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!