Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rakousko a Slovinsko nabídly Česku pomoc s pacienty s těžkým průběhem koronaviru, oznámil Petříček

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček | foto: ČTK

Praha/Brdo pri Kranju (Slovinsko)  Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na pondělním jednání šéfů diplomacií zemí C5 (ČR, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko) obdržel od Slovinska a Rakouska nabídky pomoci s péčí o pacienty s těžkým průběhem koronaviru. Uvedl to na twitteru. Společně chtějí země naléhat na urychlení registrace dalších vakcín v Evropské unii. Ministerstvo posléze v tiskové zprávě také uvedlo, že ČR podpoří rakouskou iniciativu týkající se zavedení evropských certifikátů o provedeném očkování.

„Na jednání ministrů zahraničí zemí C5 jsem dostal nabídky pomoci s péčí o pacienty s těžkým průběhem koronaviru od Slovinska a Rakouska. Budu je tlumočit ministrovi zdravotnictví,“ napsal Petříček.

V českých nemocnicích je nyní s covidem-19 ve vážném stavu přes 1500 pacientů. Data z neděle ukazují 1507 pacientů ve vážném stavu, což je o 200 víc než před týdnem. Celkem je v nemocnicích s koronavirem 7049 lidí, zařízení jsou na hraně kapacit. Volných bylo podle dat ministerstva zdravotnictví k dnešnímu ránu 14 procent lůžek intenzivní péče, pro pacienty s covidem jich zůstává 159. Standardních lůžek s kyslíkem pro nakažené je 673. Připraveno je ještě 146 takzvaných reprofilizovaných lůžek, která jsou za běžného provozu určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti, a chystají se jich další stovky.

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) dnes uvedl, že požádá o další pomoc armády, neboť nemocnice v kraji nemají personál pro další těžce nemocné s koronavirem.

„Také jsme se dohodli, že chceme společně tlačit na urychlení registrace dalších vakcín v EU,“ napsal dále Petříček. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dosud schválila vakcíny společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Prezident Miloš Zeman také požádal šéfa Kremlu Vladimira Putina o poskytnutí vakcíny ruské výroby Sputnik V České republice. Vysoce postavený zdroj blízký vyjednávání serveru Lidovky.cz řekl, že pokud Česko dá Sputniku V zelenou, může zhruba do 25. března dostat až 20 tisíc dávek a další později. Kreml přitom v reakci na žádost české hlavy státu uvedl, že objem výroby zatím neumožňuje vyhovět všem žádostem.

Tématem dnešního jednání ministrů zahraničí byla též situace pendlerů a nákladní dopravy. Česko také podpoří rakouskou iniciativu týkající se zavedení evropských certifikátů o provedeném očkování. Evropská komise chce podle dnešního vyjádření své šéfky Ursuly von der Leyenové v březnu představit návrh digitálních certifikátů, které by mohly lidem usnadnit cestování už v letní turistické sezoně.

Slovinský ministr Anže Logar dnes své kolegy také seznámil s prioritami slovinského předsednictví v Radě EU, jimiž jsou ekonomická obnova a urychlení digitalizace evropské ekonomiky. K tomu by EU podle ministrů měla využít možností posílení obchodu s Indií i jihoamerickými zeměmi.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...