Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rakousko má sozialmarkty pro chudé

GMÜND (od zvláštního zpravodaje LN v Rakousku) Češi, kteří cestují v létě k moři přes hraniční přechod v rakouském Gmündu, mohou na konci srpna zažít pořádný šok. Tedy pokud se podívají na ceny, za jaké nabízí své zboží místní pojízdná prodejna. Třeba čtvrtka másla za pětikorunu, mléko za sedm korun, šampon za dvacku. Kdo by si ale chtěl v této prodejně udělat zásoby na dovolenou, má smůlu. Pojízdná prodejna, která mimo jiné zastavuje i v Gmündu, patří k síti rakouských obchodů, takzvaných sozialmarktů, nabízejících zlevněné zboží výhradně Rakušanům s prokazatelně nízkými příjmy. Úspěch těchto prodejen, nejprve zřizovaných ve městech, je natolik velký, že se jejich provozovatelé rozhodli přemístit obchody i na kola. Od začátku tohoto týdne tak po Dolních Rakousích jezdí upravený autobus, podobný tomu, který si Češi pamatují z dob socialismu. „Chceme jít lidem, kteří to opravdu potřebují, naproti. Proto zavádíme i pojízdné prodejny,“ říká Pedro Miranda, obchodní ředitel charitativní organizace Soma. Tato společnost spolu s partnery takzvané sozialmarkty v Rakousku provozuje. A s velkým úspěchem. K prvnímu obchodu tohoto druhu, otevřenému před pěti lety ve Vídni, postupně přibylo dvacet jedna dalších v celém Rakousku. „A ještě letos budeme otevírat pět nových provozoven. Zájem je totiž obrovský,“ říká Miranda. Potravinám v sozialmarktech většinou chybí už jen krátká doba do vypršení záruky na trvanlivost, proto je obchody dostávají od supermarketů zadarmo. „Jinak by je stejně museli vyhodit. Takhle se ale dostanou do rukou potřebným,“ říká Miranda. Další zboží pochází od sponzorů, v případě například hygienických potřeb mohou být na obalech tiskové chyby, případně je obal poškozený. „To ale samozřejmě nijak nesnižuje kvalitu,“ říká Miranda. Důležité jsou především ceny a ty jsou v sozialmarktech v průměru o 70 procent nižší než v jiných rakouských obchodech. Protože ne všichni chudí zákazníci si však podle Mirandy mohou dovolit cestovat za nákupem do větších měst, organizace Soma začala jezdit přímo za nimi. Pojízdná prodejna zastavuje v Dolních Rakousích na patnácti místech, včetně příhraničního Gmündu. „Pokud se tento způsob prodeje osvědčí, rozšíříme ho i do jiných oblastí Rakouska,“ říká Miranda.

V sozialmarktu může nakupovat pouze Rakušan, jehož čistý příjem nepřesahuje 820 eur (zhruba 20 000 korun). V případě dvoučlenné rodiny se jedná o maximální částku 1230 eur, přičemž s každým dalším členem se hranice příjmu zvyšuje o 100 eur. Každý zákazník, který chce nakupovat v sozialmarktu, si musí nechat svůj příjem úředně potvrdit a na jeho základě pak získá takzvaný nákupní pas. A protože dosud otevřené obchody doslova praskají ve švech, podobný zájem očekávají provozovatelé i o nákup v nových pojízdných prodejnách. I když Rakousko patří k nejbohatším zemím světa, zhruba milion Rakušanů oficiálně žije pod hranicí nebo na hranici chudoby, představující v jejich případě příjem menší než 900 eur. „Přijde mi to jako dobrý nápad, nevím ale, zda bychom měli na provozování podobných obchodů kapacitu,“ říká Eva Bazalová z Městské charity v Českých Budějovicích. Prodej potravin s takřka prošlou zárukou či dobou trvanlivosti přitom funguje i v Praze, na rozdíl od Rakouska však na komerční bázi. V českých obchodech tohoto druhu totiž mohou nakupovat i spořiví milionáři.

***

Co je sozialmarkt

V sozialmarktu může nakupovat pouze Rakušan, jehož čistý příjem nepřesahuje 820 eur (zhruba 20 000 korun). V případě dvoučlenné rodiny se jedná o maximální částku 1230 eur, přičemž s každým dalším členem se hranice příjmu zvyšuje o 100 eur. Každý zákazník, který chce nakupovat v sozialmarktu, si musí nechat svůj příjem potvrdit a pak získá takzvaný nákupní pas.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!