Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakouský turista je v Česku vzácností. Nejvíc 'táhne' Temelín

Česko

  20:10
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Snad nic nevypovídá lépe o vztahu Rakušané k Česku než výsledky průzkumu, který hodnotil jak často naši jižní sousedé zavítají na návštěvu naší vlasti.

Jaderná elektrárna Temelín. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Hned 25 procent obyvatel Horních Rakousů, tedy každý čtvrtý tamní občan, podle něj nikdy nepřekročilo hranice do Česka. To je přitom na opačné straně hranic něco naprosto nemyslitelného. Alespoň jednou byl totiž v Rakousku snad každý Jihočech.

Čtěte také:

Právě malý zájem Rakušanů o návštěvu Česka patří k nejbolavějším momentům v česko-rakouských vztazích. Zatímco Češi rok od roku ve větším počtu atakují rakouské hotely a lyžařské sjezdovky, Rakušané jako přímí sousedé Čechů zůstávají až na jedenáctém místě mezi zahraničními návštěvníky České republiky a jejich počet už roky stagnuje.

Předloni jich přespalo v Česku 364 000, tedy například třikrát méně než Rusů. Mnohem více turistů než z Rakouska k nám například přijíždí i z mnohem vzdálenějších zemí, jako je Španělsko nebo Velká Británie.

Temelín prý Rakouské turisty přitahuje
"Opravdu už si s tím nevíme rady. Možná tady skutečně hraje roli Temelín či nějaké historické souvislosti," komentuje to Petr Kratochvíl z agentury CzechTourism. Jenže při bližším pohledu do turistických statistik to paradoxně vypadá, jako by temelínská elektrárna rakouské návštěvníky naopak přitahovala.

Infografika

Do jižních Čech, kde Temelín stojí, totiž přijelo nejvíce Rakušanů za posledních deset let v roce 2001, tedy krátce poté, co byl v prosinci předchozího roku spuštěn první temelínský reaktor. V době, kdy rakouská média referovala o spuštění "šrotreaktoru", jehož havárie může zamořit radioaktivitou celé Rakousko, navštívilo Jihočeský kraj dosud rekordní množství rakouských návštěvníků.

"V prvním roce provozu Temelína přespalo v některém z jihočeských ubytovacích zařízení celkem 62 247 Rakušanů, tedy o 35 procent více než v roce předchozím," uvedla ředitelka Jihočeské centrály cestovního ruchu Pavla Konopová. V dalších letech rakouská návštěvnost už nikdy takové úrovně nedosáhla.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...