Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakouští policisté lovili Čecha v kukuřici

Česko

Krádež tří párů bot vyvolala dvouhodinovou policejní honičku, která skončila dopadením českého zloděje.

ČESKÉ BUDĚJOVICE Jedenáct policistů v rojnici, tři policejní psi, početný oddíl místních hasičů a dokonce vrtulník s termovizí. V hollywoodských filmech odpovídá takové nasazení pořádkových jednotek obvykle pátrání po několikanásobném vrahovi, případně uprchlém trestanci z Alcatrazu. V Horních Rakousích spustil minulou středu podobnou akci dvaatřicetiletý Čech, který v obchodním centru v Haidu u Lince ukradl tři páry bot. Když prodavač uviděl, jak zloděj utíká z obchodu, zalarmoval policisty, kteří pachateli znemožnili nasednout do připraveného auta. Lupič však neztratil duchapřítomnost. Kořist zahodil a rychle vběhl do sousedního lánu se vzrostlou kukuřicí. „Policie okamžitě zahájila lov, do kterého kromě svých vlastních lidí nasadila i rozhlasový vůz s amplionem, tři služební oddíly se psy a vrtulník,“ napsaly noviny Oberöstereichische Nachrichten. Policistům přispěchal na pomoc i oddíl místních hasičů s vlastní termovizí. Přesto se zloději dařilo v rozlehlém kukuřičném lánu pronásledovatelům dlouho unikat.

„Čech byl zadržen v kukuřici až po dvou hodinách,“ tvrdí rakouské noviny. Vzhledem k přísným rakouským zákonům o presumpci neviny policie nezveřejnila jméno pachatele, pouze jeho národnost. A to i přesto, že v autě zloděje našli policisté další věci, ukradené před tím v obchodním centru v Paschingu. Čech u výslechu uvedl, že měl při krádežích komplice, kterého se však policii zatím nepodařilo vypátrat.

Rozsáhlá policejní akce, do které se kromě policistů zapojili i místní hasiči, odpovídá pozornosti, jakou hornorakouské pořádkové síly věnují i obyčejným krádežím v obchodech. I když ale v Horních Rakousích, alespoň podle policejních statistik, kradou poměrně často i občané Česka, obchodníci se už dávno vzdali snahy odradit zloděje různými pro Čechy urážlivými nápisy typu „Češi nekraďte!“ Podobné cedule přitom zdobily ještě před několika lety řadu obchodů v rakouském příhraničí. I když ale policie občas zadrží českého zloděje i nyní, v rakouských výlohách se místo hanlivých nápisů objevuje spíše reklama v češtině či nápis „vítáme Čechy“.

Češi se totiž stávají i v rakouských obchodech velmi váženými zákazníky a platí to i o turistickém ruchu. „Loni přenocovalo v některém ubytovacím zařízení v Horních Rakousích celkem 95 000 Čechů, což znamená proti roku 2001 nárůst návštěvnosti o 80 %,“ potvrdil hornorakouský zemský radní pro oblast hospodářství Viktor Sigl. Češi jsou podle něj na prvním místě mezi návštěvníky z postkomunistických zemích, zároveň ale představují pro Horní Rakousy absolutně nejrychleji rostoucí turistický potenciál. Vzhledem k rostoucí kupní síle obyvatelé Česka stále více utrácejí i v rakouských obchodech.

Autor:

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Mohlo by vás zajímat