Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
16. listopadu 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kontroverzní rakovnická rampa po kritice zmizela. Pojišťovna chce najít jiné řešení

Rampa na Husově náměstí v Rakovníku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rampa na Husově náměstí v Rakovníku. | foto: Lidovky.cz

PRAHA/RAKOVNÍK Ani ne po měsíci zmizela z centra Rakovníku bezbariérová rampa. Místní si stěžovali, že hyzdí město. Česká spořitelna teď chce najít pro bezbariérový vstup do pobočky nové řešení. Obří nájezd kritizovali za design i tělesně postižení.

Je to „hnus fialový“, stěžovali si obyvatelé Rakovníka na bezbariérovou rampu, která vede na Husově náměstí k pobočce České spořitelny. Lesklá kovová konstrukce dlouhá téměř 20 metrů obsadila historické jádro města a razantně zasahovala na chodník pro chodce.

Netrvalo však ani dva týdny a Česká spořitelna kritice ustoupila. „Nasloucháme lidem v Rakovníku, a proto jsme se po dohodě s vedením radnice rozhodli rampu odstranit. Dohodli jsme se také na alternativním řešení bezbariérového přístupu,“ sdělila serveru Lidovky.cz tisková mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Rampa zmizela, i když získala všechna potřebná oprávnění. Zelenou stavbě dali mimo jiné i památkáři. „Stavební úřad nemůže dle platných právních předpisů nepovolit stavbu z důvodů estetických, ale pouze z důvodů uvedených v zákoně,“ reagovala dříve na stížnosti občanů mluvčí města Andrea Strnadová.

Šlo to lépe

Řešení nebylo ideální ani podle poradenského střediska Asistence, která pomáhá handicapovaným. „Je to funkční řešení, není ale esteticky hezké. Bylo by super, kdyby takové instituce jako Česká spořitelna byly tahouny v hledání esteticky příznivých řešení,“ míní ředitel organizace Erik Čipera.

Rampa na Husově náměstí v Rakovníku.
Rampa na Husově náměstí v Rakovníku.

Jako alternativu by spořitelna podle Čipery mohla použít takzvané zájezdné schody. Ty by tak dramaticky nezasahovaly na chodník a vypadaly by i estetičtěji. „Viděl jsem je například v Berlíně a je to elegantní a funkční řešení,“ dodal Čipera.

jzlJakub Zelenka
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!