Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krizový štáb Prahy jednal o uprchlících. Humanitární pomoc na nádraží skončí do 14 dnů

Česko

  13:12aktualizováno  16:13
Praha minimálně do konce května nebude zavírat asistenční centrum pro uprchlíky ve Vysočanech, řekl ve středu pražský primátor Zdeněk Hřib. Ke konci května naopak ukončí pomoc na hlavním nádraží. Ministr vnitra Vít Rakušan v úterý řekl, že pražský primátor Zdeněk Hřib přislíbil nedělat již žádné unáhlené kroky. Řešení jak rozdělit migranty do krajů se podle ministra rýsuje.

Po středečním jednání došel krizový štáb, v čele s primátorem Hřibem, k závěru, že se uprchlické asistenční centrum v pražských Vysočanech zatím uzavírat nebude. „Závěr krizového štábu je ten, že nyní nebudeme zavírat asistenční centrum až do konce jednání, která nyní musí proběhnout, nejpozději však do 31.5.,“ uvedl Hřib. Podle Hřiba je nutné situaci ještě vyhodnotit a k 31. květnu učinit další rozhodnutí o případném uzavření centra.

Ke konci května však skončí dobrovolnická pomoc na hlavním nádraží. Podle primátora se totiž rozvinula do podoby, která nebyla původně zamýšlena. Mělo jít pouze o informační kiosek. Na základě schůzky s neziskovými organizacemi, hasiči nebo policií bude na hlavním nádraží pomoc ukončena. „Chceme, aby to proběhlo nějak řízeně a nevznikaly zmatky,“ řekl Hřib.

Rakušan ukončení pomoci považuje za správné rozhodnutí. Dodal ale, že až dobrovolnická pomoc v místě skončí, bude tam potřeba zřídit stanoviště se zastoupením policie, hasičů a odboru azylové a migrační politiky. Lidem bude dávat informaci, zda mají nárok na dočasnou ochranu, nebo naopak nemají, neboť mají například maďarské občanství. V tom případě bude resort ve spolupráci s ministerstvem dopravy zajišťovat cestu zpět do dané země.

Na hlavním nadraží pobývají stovky uprchlíků, většinou Romů, u nichž není jasné, zda mají nárok dočasnou ochranu. Část z nich má maďarské občanství.

Podle krizového štábu dochází k poklesu počtu přijatých uprchlíků v asistenčních centrech. Na hlavním nádraží tak dojde k ukončení humanitární pomoci k 31. květnu, zůstane tam nadále pouze režim infostánku.

K řešení situace je nutné podle Hřiba, aby pomoc fungovala na dvou rovinách. Prvou je, aby se prostřednictvím stanového městečka začali ubytovávat uprchlíci v dalších zařízeních a stany se staly pouze „čekárnou“. O návazné ubytování se musí postarat stát. Druhý krok je zajistit lidem, kteří mají dvojí občanství a nemají tak nárok na bydlení v Česku, aby mohli odjet do své vlasti. „Protože my nejsme schopni jim poskytnout podporu,“ dodal Hřib.

Rakušan s Hřibem v úterý několikrát hovořil, měli též speciální jednání o situaci na hlavním nádraží, kde pobývá několik stovek uprchlíků i po otevření stanového městečka v pražské Troji. Řešení se podle ministra rýsuje, nechtěl však více prozradit před středečním zasedáním krizového štábu Prahy.

„Pan primátor mi přislíbil, že do dokončení jednání rozhodně nebude dělat žádné ukvapené a unáhlené kroky, což by určitě uzavření pražského KACPU bylo,“ řekl Rakušan. Se Hřibem mluvil též premiér Petr Fiala, který v úterý apeloval na společnou snahu o řešení situace.

Hřib v minulém týdnu řekl, že pokud vláda nevytvoří systém přerozdělování uprchlíků do regionů, Praze hrozí to, že bude muset uzavřít asistenční centrum ve Vysočanech. Zda se tak stane, zatím není jasné, jednat by o tom podle dřívějších informací měl právě městský krizový štáb.

Vicepremiér bude pokračovat v jednání s hejtmany o přerozdělování uprchlíků ve čtvrtek. V úterý jim představil možnosti motivace uprchlíků k přemístění po ČR, jednání ale nebylo dokončeno. I tuto debatu chce Rakušan dokončit do konce května. Na systému motivačních faktorů podle něj pracují externí spolupracovníci, kteří adaptovali Německo na migrační krizi v roce 2015.

„Neuvažujeme o nějaké násilné, nucené cestě. Uvažujeme o motivační,“ poznamenal premiér Petr Fiala. „Jedině takovou si dovedeme představit a jedině taková má vůbec oporu v legislativě,“ dodal.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat