Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policejní šéf nechává prověřit zákroky u Babiše. Vadí mu zakleknutí i čepice

Česko

  14:32aktualizováno  20:31
Policejní prezident slíbil prověřit zásahy policie na mítincích Andreje Babiše v jižních Čechách. Za problematický označil zákrok vůči čtrnáctiletému chlapci i nošení kšiltovky s nápisem Silné Česko policistou v civilu. V pondělí se k případům setká s ministrem vnitra Vítem Rakušanem, v pátek pak opět s šéfem jihočeské policie.

„Jako policejní prezident i občan země si vážím jejího demokratického zřízení. Můžeme se pokojně shromažďovat a vyjadřovat svoje názory. Policii musí být jedno, kdo jaké názory vyjadřuje, musí postupovat nestranně. Z medializovaných výstupů nejsem šťastný,“ uvedl Vondrášek.

Dle jeho slov nechce dělat předčasné soudy, ale konat musí. „Zhlédl jsem videa z Borovan, seznámil jsem se s prvotním šetřením událostí. Dnes jsem veškerý spisový materiál poslal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Když má policista kšiltovku s fotkou politického subjektu a zaklekává v místě krku zajištěnou osobu, tak musím konat,“ doplnil.

Vondrášek na dotazy novinářů dále doplnil, že nemůže postupovat pouze podle svých osobních pocitů, a proto celou událost prověří GIBS. „Jestli ten zákrok byl oprávněný a přiměřený, posoudí Generální inspekce bezpečnostních sborů,“ řekl.

Dále se vyjádřil i k dění v Českém Krumlově, kde policista odvedl na služebnu ženu poté, co mu dala facku. Ta podle svých slov ale nevěděla, že jde o policistu, byl totiž v civilu. „Sejdu se s krajským ředitelem a budou mě zajímat odpovědi na otázky. O tom, jak přistupovat k účastníkům shromáždění, se bavíme dlouhodobě. Bude chtít znát všechny detaily a budu se ptát i na přiměřenost zákroku,“ doplnil Vondrášek.

Ve večerním Interview 24 pak Vondrášek doplnil, že se občanům rád omluví minimálně za taktiku, kterou policie při zatýkání zvolila. Za samotné provedení zákroků se ale prozatím omlouvat nechce. „Jde o to, že přišly po protiprávním jednání. Jednu věc řeší GIBS, druhou úřad policejního prezidia Jestliže zjistíme, že došlo k porušení, tak teprve poté vyvodíme odpovědnost,“ dodal.

Na pondělí pak svolal videokonferenci, které se zúčastní všech 14 krajských ředitelů. Chtějí znovu jednat o právu shromažďovacím a úloze policie. „Budu apelovat na ředitele, aby na těchto shromážděních byl preferován výkon uniformovaných policistů,“ dodal Vondrášek.

„Mě to samozřejmě strašně mrzí, já jsem se o tom zákroku dozvěděl až později,“ řekl v pátek večer Babiš televizi Nova k incidentu v Borovanech. Na Nově i v televizi Prima doplnil, že mladík ukradl reproduktor a když se jej snažila kolegyně zastavit, sprostě jí nadával. Demonstranti, kteří na mítinku proti Babišovi vystupovali, byli podle Babiše politici nynějších vládních stran. „Nejsme to my, kteří chodí někoho provokovat,“ dodal.

Ministr vnitra Rakušan v pátek uvedl, že se v pondělí sejde s Vondráškem, následně se závěry jednání společně seznámí veřejnost. „Detailní prošetření excesu, kázeňské postihy pro chybující policisty, představení taktiky Policie ČR při podobných akcích a aby byli policisté v těchto případech vždy viditelně označeni. To budu požadovat od policie na pondělní schůzce,“ napsal.

Vlnu nevole zvedla i skutečnost, že řadový poslanec na svých tour českými městy využívá policejního doprovodu. Brání se ale, že jej nechce pro sebe, ale své podporovatele. „Myslím si, že podporovatele, kteří pokojně chodí na naše mítinky, by chránit měla,“ uvedl Babiš. Zdůraznil, že své příznivce na každé zastávce vyzývá, aby se nenechali vyprovokovat ke konfliktu. „Ta míra agrese, zloby a vulgarit ze strany odpůrců ale stále roste,“ konstatoval.

Autoři: ,