Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rallyový speciál pro každého

Česko

REDAKČNÍ TEST

První Lancer Evo jsem měl na test téměř před deseti roky. Tehdy to byla šestá generace a dodnes si pamatuji, jak mě tohle auto dokázalo nadchnout. Byla to taková zvláštní směsice ryzího řidičského nadšení a respektu. Přeplňovaný dvoulitrový motor, výkonné brzdy a stálý pohon všech kol byly odkazem účasti Mitsubishi v automobilových soutěžích, ale současně byly receptem, který sliboval, že když se to za volantem umí, tak hlavně za zhoršených podmínek se jedná o jeden z nejrychlejších strojů vůbec.

Tehdy měl Lancer Evo VI 280 koní. Dnešní „desítka“ jich má o 15 víc, tedy přesně 295. Rozdíl je ale také ve hmotnosti. Zatímco v roce 1999 mělo tohle auto 1360 kg, tak o čtyři generace později je to o téměř čtvrt tuny více. Výkonová hmotnost se tak ze 4,86 kg/k zvětšila na 5,39 kg/k. Díky tomu se zhoršily také dynamické parametry a s větší hmotností se samozřejmě také jinak pracuje v zatáčkách.

Za volantem desítky Lancer Evolution stále zůstal mimořádně rychlým vozem. Jeho specialitou je už po několik generací elektronicky řízený pohon všech kol, který aktivně rozděluje sílu nejen mezi nápravami, ale také mezi jednotlivými zadními koly. Jeho činnost je velmi působivá a účinně pomáhá zvětšovat trakci. Na rozdíl od konvenčních závěrů diferenciálů totiž dokáže poslat více síly přímo k vnějšímu zadnímu kolu, které ji dokáže ve výjezdech ze zatáčky nejlépe využít.

Diferenciál pomáhá také v případě, že si vyrazíte na uzavřenou trať vyzkoušet chování vozu v limitních situacích. Na mokru nebo sněhu je lancer velmi hravý a poměrně snadno s ním lze zatáčky projíždět řízeným smykem. Na suchu jsou ale pokusy dostat Lancer Evo do přetáčivého smyku obtížnější, než tomu bylo dříve. Často nezbývá nic jiného, než si pomoci ruční brzdou.

Hlavně na suchu je při tomto stylu jízdy znát pružnější motor, který má více točivého momentu k protáčení všech čtyř kol od nižších otáček. Dvouspojková převodovka se sekvenčním řazením (páčky na volantu) navíc umožňuje i v polovině driftu bez problémů zařadit, což je v případě manuální převodovky velmi náročný úkol.

Zpět na silnice Na běžných silnicích působí Lancer Evolution velmi jistým dojmem. Nabízená trakce je na velmi vysoké úrovni. Ve spojení s dvouspojkovou převodovkou, která umožňuje pohodlnou jízdu ve městě, se ale pocitově zdá, že by Lancer mohl být výbušnější. Ve srovnání s minulostí se s ním jezdí snadněji a v mezích možností zřejmě i rychleji, nicméně z pohledu čistého potěšení z jízdy se mi už nedokázal dostat tak pod kůži jako jeho čtyři předchůdci.

Může to být vinou i dvouspojkové převodovky. S manuálním řazením má tento model jiné zpřevodování (bohužel na rozdíl od čísla IX jen pět rychlostí) a po krátké zkušenosti vím, že je i agresivnější a přece jen blíže původnímu pojetí. Provedení se sekvenčním nebo automatickým řazením má způsobem ovládání blíže rallyovým speciálům. Jejich atmosféru současně dokáže lépe předat i méně zkušeným řidičům, než tomu bylo dříve.

To je spolu s velmi působivým designem jistě zárukou, že co se prodejních čísel týče, jistě osloví více zákazníků. Pro opravdové puristy ovšem bude potřeba připravit speciálnější a méně kompromisní provedení. V Anglii, která je největším trhem tohoto modelu v Evropě, jich už teď ostatně mají několik.

***

Mitsubishi Lancer

Evolution

Koncepce: pětimístný čtyřdveřový

sedan s motorem vpředu napříč

a pohonem všech kol, rozměry

4505x1810x1480 mm, rozvor 2650

mm, pohot. hmot. 1590 kg, zav.

prostor 323 l

Motor přeplňovaný zážehový

čtyřválec, 1998 cm3

Výkon 217 kW (295 k)/6500 min-1

Toč. moment 366 N.m/3500 min-1

Převodovka 6st. dvouspojková

Zrychlení 0-100 km/h 6,3 s

Nejvyšší rychlost 242 km/h

Komb. spotřeba 10,5 l/100 km

Cena 1 209 900 Kč

Desátá evoluce sportovního

lanceru je rychlejší než její

předchůdci, posunula se ale

směrem k větší univerzálnosti, což

je zřejmé především u verze

s dvouspojkovou převodovkou.

Stále zůstává výrazně sportovním

strojem, nyní si ale jeho vlastnosti

mohou vychutnat i méně zkušení

řidiči.

Klady: efektní design, velmi

účinný pohon všech kol,

sedadla Recaro, plynulý zátah

motoru

Zápory: budí menší respekt

a z řidičského pohledu má menší

nároky než předchozí modely

KONKURENCE

Subaru Impreza WRX STi je odvěký rival. Impreza změnila tvar karoserie, ale charakterem je blíže předchozím modelům stejného zaměření. Impreza je ostřejší než lancer. V nabídce nemá možnost automatického řazení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!