Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kadyrov se vysmívá Česku, policie v krádeži koně tápe. Únos ulevil státní kase, mezinárodní reputaci ale škodí

Čečenský vůdce Kadyrov se svým koněm na archivním snímku. foto: Profimedia.cz

Doporučujeme
Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov na začátku týdne překvapil tvrzením, že má zpět svého elitního hřebce, jehož stát zabavil v rámci sankcí. Z České republiky anglický plnokrevník s dostihovou kariérou zmizel na začátku března a teď se Putinův spojenec na sociální síti Telegram zemi ze srdce Evropy doslova vysmívá.
  20:25

Na internetu napsal, že koně odkoupil od ukrajinské tajné služby, která podle jeho slov únos hřebce zinscenovala společně s českou policií. Ta na to konto prohlásila, že po hřebci stále pátrá. „Na tyto konstrukce nebudeme jakkoliv reagovat. Koně ale hledáme dál, věc prověřujeme jako krádež,“ informovali v úterý policisté.

Podle informací serveru Lidovky.cz však kriminalisté zatím nikomu konkrétnímu na stopě nejsou. „Případ se s největší pravděpodobností odloží, až se prověří všechny možnosti. Očekávám, že se tak stane v blízké době,“ uvedl zdroj z policejního prostředí, který si nepřál být jmenován. Kadyrov má v Česku přitom další tři koně.

Hřebec patřící čečenskému vůdci spadá pod režim protiruských sankcí už od roku 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym. Od té doby za jeho ustájení platil český stát. Ukraden byl na začátku března ze stáje v Krabčicích u Roudnice nad Labem na Litoměřicku. „Kadyrovův kůň u nás už není,“ potvrdil včera majitel jezdeckého areálu Darhorse Rostislav Kopecký.

Od uvalení sankcí zaplatila erární pokladna za ustájení koně přes 700 tisíc korun bez DPH, jeden měsíc ve stáji na Litoměřicku vychází na částku 6600 korun bez DPH. S nadsázkou tak lze konstatovat, že krádež koně paradoxně ulevila státní kase. Byť to jistě nepomáhá reputaci Česka navenek.

Ruská propaganda?

Kadyrov a Zazou

  • Vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov letos v březnu v reakci na krádež zvířete označil svého koně Zazou za první oběť sankcí, jež zavedl Západ už v roce 2014 v reakci na ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym. Hodnotu koně tehdy vyčíslil na nejméně deset milionů dolarů (zhruba 224 milionů Kč).
  • Server Jezdci.cz uvedl, že hřebce koupil Kadyrov v roce 2012. Celkem absolvoval 36 dostihů, devětkrát zvítězil a získal tak přes 1,2 milionu eur (28 milionů Kč).

Že kůň zmizel z českých stájí, je jisté, to samé už však nelze říct o tom, zda Kadyrov mluví pravdu. Své tvrzení na Telegramu ke včerejšku nedoložil žádným důkazem, přidal jen fotografii se svým hřebcem Zazou, jež je zjevně staršího data.

České ministerstvo zahraničí naznačilo, že vyjádření čečenského vůdce na Telegramu nevěří. „Ruskou propagandu nekomentujeme,“ napsal mluvčí resortu Daniel Drake. Na doplňující dotaz, zda kauza s krádeží anglického teplokrevníka zabaveného v rámci sankcí nepředstavuje pro Česko v mezinárodním kontextu ostudu, už neodpověděl.

Také zdroje z policejního prostředí upozorňují, že výrok Kadyrova nelze nijak ověřit. „Mezinárodní spolupráce s Čečenskem je na naprosto nulové úrovni,“ poznamenal zdroj. Dle něj jde o extrémně citlivou kauzu s politickým přesahem. Kůň byl prý ustájen ve standardním režimu – pobýval v boxu a přes den chodil do výběhu. Neměl žádný extra režim, například tedy ani dohled policie 24 hodin denně.

„Určitě je snazší ohlídat, když se třeba v rámci sankcí zabaví peníze na bankovním účtu. Avšak v případě movitých věci – vedle koní se to týká třeba i aut nebo jachet – už je to těžší, nemáme kapacity mít nad nimi nonstop kontrolu,“ řekl další zdroj, který zná okolnosti případu a též si nepřál být jmenován.

Anglický plnokrevník s bohatou dostihovou kariérou byl ve stáji v Krabčicích na Litoměřicku ustájen ještě před rokem 2014, tedy před samotným uvalením sankcí. „V našem areálu totiž působil trenér, který měl s Kadyrovem osobní vztahy a kontakty. Měl u nás pronajaté prostory, takže tímto způsobem se kůň v naší stáji ocitl. Místo však vybral právě trenér, ne osobně pan Kadyrov,“ popsal majitel stáje Darhorse Kopecký. S policií prý spolupracuje. „Nicméně vzhledem k tomu, že probíhá policejní vyšetřování, jsem vázán mlčenlivostí,“ doplnil.

Snímek koně čečenského vůdce Kadyrova.

V noci zmizel z boxu

Blízký spolupracovník ruského prezidenta Vladimira Putina koupil hřebce dle portálu Jezdci.cz v roce 2012. Nyní mu je šestnáct let a v českých stájích si užíval důchodu. Kadyrov po uvalení sankcí vyčíslil hodnotu koně na nejméně deset milionů dolarů, tedy zhruba 224 milionů korun. Nyní ho údajně od ukrajinských tajných služeb koupil za mnohem nižší částku – Kadyrov tvrdí, že ho to stálo zhruba 400 tisíc korun.

„Věděli o mé náklonnosti ke koni a nezklamali – samozřejmě jsem s jejich nabídkou souhlasil. Vzhledem k jeho skutečné hodnotě a vynikajícímu rodokmenu jsou to pouhé haléře,“ napsal Kadyrov na Telegramu.

Ze stáje na Litoměřicku hnědák zmizel v noci na 4. března. „Neznámý pachatel zřejmě v prostorách pro ustájení koní odstranil z posuvných dveří jisticí řetěz s karabinou a chovného hřebce odvedl,“ uvedla tehdy policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Anglický plnokrevník Zazou přitom není jediný Kadyrovův kůň v Česku, měli by zde být další tři. „Jsou v různých hřebčínech po republice, všichni už jsou ale na dožití, nijak nezávodí a jsou tu maximálně na reprodukci.“ Jestli je teď policie začne víc střežit, se redakci během úterního dne zjistit nepodařilo.