22. prosince 2017 10:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo se podle Komárka zajímal Rittigův advokát

Farma Čapí hnízdo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farma Čapí hnízdo. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA V kauze Čapí hnízdo, mířící na premiéra Andreje Babiše, ve čtvrtek zazněla novinka. A to u Okresního soudu Praha-západ v rámci projednávání zcela jiného případu.

Čapí hnízdo vyšetřuje Pavel Nevtípil z pražské kriminálky. A právě o osud tohoto vyšetřovatele se podle jednoho svědectví nápadně zajímal advokát David Michal z kanceláře MSB Legal, spojované s lobbistou Ivo Rittigem.

Když totiž loni v květnu probíhala razie v kauze Beretta včetně zatýkání elitních policistů, David Michal zjišťoval, zda neodvedli i Nevtípila. To vypověděl ve čtvrtek bývalý vysoký důstojník protimafiánského útvaru Jiří Komárek.

„Když se (Michal – pozn. red.) dovídá, že pan Nevtípil není mezi zadrženými, tak to do telefonu komentuje slovy: ,Tak ten Nevťa (myšleno Nevtípil) zadržen nebyl,‘“ řekl soudu Komárek. Podle něj Michal ještě dodal: „To jsem si tedy oddech. Ten byl pro nás klíčový v době, kdy probíhalo Čapí hnízdo.“ (Vyšetřování Čapího hnízda začalo v roce 2015.) Komárek vychází z odposlechů v kanceláři Davida Michala.

Komárek ve čtvrtek svědčil v kauze „brutálního úniku informací“ z policejních spisů, z nějž osočil šéfa policie Tomáše Tuhého. Odnesl si za to podmíněný trest.

LN ověřovaly, proč se Michal zajímal o Nevtípila a zda s ním řešil kauzu Čapí hnízdo. Na dotazy nereagoval. A nebyl sám.

Právník Michal je s Ivo Rittigem a bývalou ředitelkou kabinetu premiéra Nečase Janou Nagyovou, nyní Nečasovou, obžalován v kauze vynášení tajných zpráv BIS. Nyní se jeho jméno objevilo poprvé v souvislosti s klíčovým detektivem, který má na starosti Čapí hnízdo.

Samotný policista Pavel Nevtípil, který pracuje na odboru hospodářské trestné činnosti krajské policie v Praze, nechtěl k možnému propojení na Michala nic uvést. „Nebudu se bavit,“ řekl LN Nevtípil a telefonický hovor předčasně ukončil. Nereagoval ani na otázky zaslané v SMS.

„Já si dělám Čapí hnízdo“

Bývalý policista Jiří Komárek se ve čtvrtek odvolal na to, že čerpá informace z prostorových odposlechů, které měly být umístěné v kanceláři MSB Legal. Štěnice údajně zachytily Michalova slova během zásahu policie v kauze Beretta loni v květnu. Když se Michal dozvěděl, že mezi zadrženými v tomto případu Nevtípil není, údajně si oddychl. Michalovi kolegové se mu svěřili, že Nevtípil si ze zásahu nic nedělá. Měl prohlásit: „Tyhle (ostatní zadržení v kauze Beretta – pozn. red.) mě nezajímají, já si dělám Čapí hnízdo.“

V rozhovoru s kým tento výrok zazněl, však Komárek neupřesnil. Zmínil ho nicméně ve výčtu důvodů, které ho vedly k závěru, že policie nefunguje, jak má. Byl to také jeden ze střípků, které vyústily v jeho dnes již legendární vystoupení v ČT, kde se pustil do policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Odkud čerpal?

Šéfka pražských vrchních žalobců Lenka Bradáčová, která dozoruje případ Beretta, se podivila, jak může o Michalově konverzaci Komárek něco vědět. „Pan obviněný Komárek obsah odposlechu vámi označené věci nezná a ani je znát nemůže, neb se s nimi nikdy neseznámil. V tomto kontextu je třeba hodnotit obsah i validitu jeho slov. Kvalitu a motivaci obhajoby obviněných obecně blíže nekomentujeme,“ napsala LN. Rozpor zmíněný Bradáčovou může podle zjištění LN souviset s tím, že si Komárek u soudu popletl kauzy, z nichž odposlechy čerpal.

Že by advokát Michal nějak ingeroval do vyšetřování, nevěděl ani dozorový státní zástupce v kauze Čapího hnízda Jaroslav Šaroch.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz