Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 5 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Randák odmítl detektor lži. Přečtěte si jeho obžalobu kvůli Nagyové

Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Jana Nagyová je vysoká státní úřednice, proto má každý právo znát její příjmy. S tímto argumentem bývalý šéf rozvědky Karel Randák neuspěl, kvůli vyzrazení platu šéfky premiérova kabinetu čelí obžalobě. Digitální knihovna serveru Lidovky.cz nabízí znění obžaloby, která upřesňuje důvody údajného Randákova provinění.

Za věcně nesprávné, vadné, nezákonné a neodůvodněné označil Randák zahájení trestního stíhání, kterému čelí kvůli zveřejnění platu blízké spolupracovnice premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové.

Odměny Nagyové

Úřad vlády je jednou z posledních centrálních státních institucí, která se vzpírá odhalit platy svých klíčových zaměstnanců.

Zkraje roku 2012 přitom do médií uniklo, že Nečasova pravá ruka Jana Nagyová měla i přes základní plat okolo 30 tisíc v březnu na výplatní pásce 273 tisíc korun hrubého. A to díky mimořádné odměně 190 tisíc korun. „Dře jako kůň,“ hájil ji tehdy premiér Nečas.

Více čtěte zde.

Se stížností však neuspěl. Státní zástupce Jiří Valsamis trvá na tom, že se Randák dopustil neoprávněného nakládání s osobními údaji. V usnesení, které si lze přečíst v digitální knihovně, podrobně popisuje, jakým způsobem se měl exšéf rozvědky dostat k výplatním lístkům Nagyové a poté je nabízet médiím k uveřejnění.

Vedle Randáka je v případu obviněná ještě bývalá asistentka Nagyové, která měla výplatní pásky Randákovi předat. Oba dva odmítli podrobit se výslechu na detektoru lži, píše se v obžalobě, kterou Lidovky.cz zveřejňují v digitální knihovně.

Nagyová terčem nadávek

Tím, že Randák vynesl údaje o platu Nagyové, vznikla podle Valsamise Nagyové vážná újma na právech a oprávněných zájmech. "Poškozená se stala veřejně známou, ačkoli není veřejnou osobou, výrazně se zhoršila její pověst a došlo k poškození na cti, lidé ji poznávají na ulici, kdy často dochází k osočování poškozené na veřejnosti ze strany neznámých osob, stává se terčem nadávek a nepříjemných poznámek, což zažívají i dcery poškozené," píše v usnesení.

K TÉMATU:

"Není to tak, že by obviněný byl bezdůvodně, od samého počátku nesmyslně, ze svévůle orgánů činných v trestním řízení trestně stíhán," zdůraznil státní zástupce.

Jak se Randák k interním dokumentům Úřadu vlády dostal? Proč neuspěl s odvoláním na zákon o svobodném přístupu k informacím? Odpovědi na tyto otázky i další informace o stíhání Randáka nabízí následující dokumenty.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...