Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Randák odmítl detektor lži. Přečtěte si jeho obžalobu kvůli Nagyové

Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Jana Nagyová je vysoká státní úřednice, proto má každý právo znát její příjmy. S tímto argumentem bývalý šéf rozvědky Karel Randák neuspěl, kvůli vyzrazení platu šéfky premiérova kabinetu čelí obžalobě. Digitální knihovna serveru Lidovky.cz nabízí znění obžaloby, která upřesňuje důvody údajného Randákova provinění.

Za věcně nesprávné, vadné, nezákonné a neodůvodněné označil Randák zahájení trestního stíhání, kterému čelí kvůli zveřejnění platu blízké spolupracovnice premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové.

Odměny Nagyové

Úřad vlády je jednou z posledních centrálních státních institucí, která se vzpírá odhalit platy svých klíčových zaměstnanců.

Zkraje roku 2012 přitom do médií uniklo, že Nečasova pravá ruka Jana Nagyová měla i přes základní plat okolo 30 tisíc v březnu na výplatní pásce 273 tisíc korun hrubého. A to díky mimořádné odměně 190 tisíc korun. „Dře jako kůň,“ hájil ji tehdy premiér Nečas.

Více čtěte zde.

Se stížností však neuspěl. Státní zástupce Jiří Valsamis trvá na tom, že se Randák dopustil neoprávněného nakládání s osobními údaji. V usnesení, které si lze přečíst v digitální knihovně, podrobně popisuje, jakým způsobem se měl exšéf rozvědky dostat k výplatním lístkům Nagyové a poté je nabízet médiím k uveřejnění.

Vedle Randáka je v případu obviněná ještě bývalá asistentka Nagyové, která měla výplatní pásky Randákovi předat. Oba dva odmítli podrobit se výslechu na detektoru lži, píše se v obžalobě, kterou Lidovky.cz zveřejňují v digitální knihovně.

Nagyová terčem nadávek

Tím, že Randák vynesl údaje o platu Nagyové, vznikla podle Valsamise Nagyové vážná újma na právech a oprávněných zájmech. "Poškozená se stala veřejně známou, ačkoli není veřejnou osobou, výrazně se zhoršila její pověst a došlo k poškození na cti, lidé ji poznávají na ulici, kdy často dochází k osočování poškozené na veřejnosti ze strany neznámých osob, stává se terčem nadávek a nepříjemných poznámek, což zažívají i dcery poškozené," píše v usnesení.

K TÉMATU:

"Není to tak, že by obviněný byl bezdůvodně, od samého počátku nesmyslně, ze svévůle orgánů činných v trestním řízení trestně stíhán," zdůraznil státní zástupce.

Jak se Randák k interním dokumentům Úřadu vlády dostal? Proč neuspěl s odvoláním na zákon o svobodném přístupu k informacím? Odpovědi na tyto otázky i další informace o stíhání Randáka nabízí následující dokumenty.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...