30. dubna 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Randák si měl plat Nagyové zjistit legálně, tvrdí žalobce. To však nejde

Jana Nagyová na sjezdu ODS v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nagyová na sjezdu ODS v Brně. | foto: Lidové noviny

PRAHA Jana Nagyová není placena z veřejných prostředků a její příjem tak musí zůstat skrytý. S tímto odůvodněním odmítá Úřad vlády poskytnout informace o platu jedné z nejvyšších státních úřednic. Právě povinnost úřadů poskytovat tyto informace je přitom jedním z argumentů obžaloby Karla Randáka, jenž plat Nagyové zveřejnil.

Bývalému šéfovi rozvědky Karlu Randákovi nic nebránilo v tom, aby se obrátil se na Úřad vlády s dotazem na plat ředitelky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Stojí to v alespoň v jeho obžalobě kvůli vyzrazení platu Jany Nagyové.

„Dle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, je dokonce povinností Úřadu vlády České republiky sdělovat informace o platech a odměnách svých zaměstnanců,“ stojí v dokumentu, jehož celé znění nedávno server Lidovky.cz zveřejnil.

ČTĚTE TAKÉ:

Úřad vlády však o platu Nagyové stále zarytě mlčí. Údaje nechtěl už dříve poskytnout serveru Lidovky.cz, nově s žádostí na základě zákona o svobodném přístupu k informacím nepochodil ani Nadační fondu proti korupci.

Přísně tajné platy

Úřad vlády je jednou z posledních centrálních státních institucí, která se vzpírá odhalit platy svých klíčových zaměstnanců.

Zkraje roku 2012 přitom do médií uniklo, že Nečasova pravá ruka Jana Nagyová měla i přes základní plat okolo 30 tisíc v březnu na výplatní pásce 273 tisíc korun hrubého. A to díky mimořádné odměně 190 tisíc korun. „Dře jako kůň,“ hájil ji tehdy premiér Nečas.

Nyní si přitom úřad připravil absurdní argument.

„Na konci minulého týdne jsem z úřadu vlády obdržel zamítavou odpověď s tím, že Jana Nagyová není příjemcem veřejných prostředků a proto mi po jejím platu nic není,“ říká analytik a ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka.

V souvislosti z obžalobou Randáka, který s fondem v minulosti spolupracoval, tak podle Soukenky zamítavá odpověď nedává smysl.

„Žaloba výslovně uvádí žádoucí způsob získání informací, který však Úřad vlády ČR svým zamítavým stanoviskem absolutně staví na hlavu,“ dodává Soukenka.

Mluvčí Nečasova kabinetu Jan Hrubeš celé pondělní odpoledne na telefonáty, SMS ani e-mail nereagoval, neboť byl podle svých slov "osobně s předsedou vlády na místě tragédie v Divadelní ulici". Oficiální stanovisko poslal Úřadu vlády až v úterý, zveřejňujeme jej v plném znění: 

"Úřad vlády ČR neposkytuje informace o výši platů a odměn svých zaměstnanců, a to s ohledem na ochranu osobních údajů a soukromí těchto osob. Jedná se zde o případ kolize dvou ústavně zaručených práv, ústavně chráněné hodnoty, jíž je veřejný zájem na přístupu k informacím o nakládání s veřejnými prostředky a ústavně chráněné hodnoty práva na ochranu soukromí a ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním či jiným zneužíváním osobních údajů. Zveřejnění majetkových poměrů a především jejich základního zdroje představuje bezpochyby zásah do soukromí a v případě zaměstnanců veřejné správy nelze apriori dovozovat, že právo na soukromí nemají. Právo na informace není a nemůže být nadřazeno všem ostatním právům, včetně těch ústavně zaručených."

Jen pro připomenutí: Nejvyšší správní soud už jednou kolizi těchto práv vyřešil. Pokud jde o vysoce postavené státní úředníky, státní instituce nemohou podle názoru soudu  výši jejich platu utajovat. Tomuto verdiktu se postupně podvolila všechna ministerstva. Naposledy server Lidovky.cz přinutil ke zveřejnění ministerstvo průmyslu vedené Martinem Kubou (ODS) (více čtěte ZDE). Z centrálních úřadů tak už zůstává jediná instituce, která informace o platech vysoce postavených státních úředníků odmítá zveřejnit - a tou je právě Nečasův Úřad vlády.

mevMartin Nevyhoštěný, rakRadek Kedroň