10. září 2012 19:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Randák táhne na Hrad, Janeček mu ale peníze nedá

Karel Randák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Randák | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Seznam prezidentských kandidátů se v posledních dnech rozšiřuje o další nová jména. Nově na něj přibyl exšéf rozvědky a člen nadačního fondu proti korupci Karel Randák. Jeho kolega a finančník Karel Janeček jej ale podle informací serveru Lidovky.cz finančně podporovat nebude.

"Ano, s definitivní platností už můžu potvrdit, že se chci ucházet o prezidentský úřad," potvrdil deníku Insider Randák po svém návratu z dovolené.

ČTĚTE TAKÉ:

"Chybí mi systematické změny, které tu zkrátka nejsou, a není perspektiva, že by se to změnilo. A z pozice normálního občana mám málo nástrojů, jak to měnit k lepšímu. Neříkám, že z pozice prezidenta se to dá změnit razantně a okamžitě, ale možnosti jsou to mnohem větší, včetně toho, že vám někdo bude naslouchat," řekl Insideru. Detaily kampaně chce Randák oficiálně zveřejnit až po tiskové konferenci koncem týdne.

S kandidaturou zároveň oznámil, že minimálně po dobu kampaně chce přerušit své působení v Nadačním protikorupčním fondu miliardáře Karla Janečka.

A jak se ke kandidatuře staví právě Karel Janeček, který s Randákem sedí v čele fondu? "Z důvodu osobní nezávislosti - aby se nezačalo konstruovat, spekulovat, vymýšlet -, finančně pana Randáka podporovat nebudu. I když nezastírám, budu mu fandit," řekl serveru Lidovky.cz.

"Pokud se někdo zeptá, tak vyjádřím svůj názor ohledně prezidentských kandidátů. A podle mého názoru pan Randák je nejmenší možná volba." A přímou podporu nemůže Randák očekávat ani od protikorupčního fondu, který Janeček zakládal a jehož členem Randák je. "Fond se v tom angažovat nebude. Je naprosto nezávislý subjekt, který se ke kandidatuře nebude vyjadřovat," doplnil Janeček.  

Jan Švejnar

Seznam uchazečů o post nového prezidenta tento týden zřejmě dozná podstatnou změnu. K tomu, zda bude v přímé volbě kandidovat, by se podle serveru Ihned.cz měl vyjádřit ekonom Jan Švejnar. Někdejší soupeř prezidenta Václava Klause v parlamentní volbě dosud nedal najevo, zda o Hrad má zájem. Oznámil pouze, že se rozhodne během léta. V průzkumech veřejného mínění si nicméně Švejnar stále pohybuje na předních místech.

Švejnar se o prezidentský úřad ucházel už v roce 2008, kdy ve vypjaté parlamentní volbě těsně prohrál s Václavem Klausem. O nominaci Švejnara do nynější volby prezidenta uvažovala ČSSD. Švejnar ale v květnu prohlásil, že pokud by kandidoval, byl by nestranickým kandidátem. Zatímco jeho konkurenti v posledních měsících zahájili svou kampaň a sbírají podpisy na podporu kandidatury, Švejnar s potvrzením kandidatury váhal.

Rut Kolínská, Jaroslav Vojtka, Milan Zelený

Oficiálně se chystá oznámit kandidaturu také prezidentka Sítě mateřských center Rut Kolínská.Svého zájemce o Hrad má i Československá strana socialistická, její ústřední rada vybrala svého předsedu Jaroslava Vojtka. Kandidovat na prezidenta chce také ekonom Milan Zelený.

Lidí, kteří oznámili, že se chtějí stát prezidentem, je už více než dvacet. Podle průzkumů veřejného mínění jsou největšími favority volby někdejší úřednický premiér Jan Fischer, expremiér Miloš Zeman. Kolem třetí příčky se stále pohybuje Švejnar.

V průzkumech si vede dobře i podnikatel Tomio Okamura. Také on se ale definitivně nerozhodl, zda bude kandidovat. Čeká, jak se mu povede v senátních volbách. Podle šéfa své kampaně má příslib několika poslanců, kteří by podpisem podpořili jeho prezidentskou kandidaturu.

Lidovky.cz, ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.