22. února 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Randák úřadům: Vyšetřete, jestli Rittig opravdu bydlí v Monaku

Kongres ODS. Bývalý senátor Alexandr Novák (vlevo), středočeský Ivo Rittig (druhý zleva) a ústecký Patrik Oulický (druhý zprava). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kongres ODS. Bývalý senátor Alexandr Novák (vlevo), středočeský Ivo Rittig (druhý zleva) a ústecký Patrik Oulický (druhý zprava). | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Dva z vlivných kmotrů ODS, Patrik Oulický a exsenátor Alexandr Novák, figurují ve výroční zprávě Finančně analytického útvaru ministerstva financí, který má potírat praní špinavých peněz. Jméno třetího z nich - lobbisty Iva Rittiga, který podle protikorupčního fondu stojí za vyváděním milionů z pražského dopravního podniku - ovšem chybí.

"Finančně analytický útvar nebo policie by si měla vyžádat mezinárodní pomoc," prohlásil Karel Randák, šéf investigativní sekce protikorupčního fondu.

Ač má podnikatel Rittig v Česku řadu aktivit, má monacké občanství. Daně tedy platí ve státě, který je vyhlášený jednou z nejnižších daňových zátěží. Aby si občanství udržel, musí ale v ministátě pobývat minimálně 180 dní v roce.

MILION DOLARŮ PRO RITTIGA:

"Důvod jeho rezidenství je, aby se vyhnul placení daní v České republice. Jsme přesvědčeni, že v Monaku nepobývá předepsaných 180 dní," řekl Randák, proč by si podle jeho názoru měli finanční vyšetřovatelé zaměřit právě na Rittiga.

Tryskáč na cesty

Každopádně Rittig v minulosti odmítal, že by mohl mít nepořádek v daňových odvodech. „To mohu vyloučit, protože už sedm let trvale žiji mimo Českou republiku a za toto období jsem zde neměl žádné zdanitelné příjmy,“ řekl před pár týdny časopisu Euro. Nedávno si Rittig navíc pořídil tryskáč, aby mohl snáze cestovat.

INFOGRAFIKA:

Cifršpioni z ministerstva Miroslava Kalouska upozorňovali na podivné přesuny peněz už jednou - předloni na podzim, kdy poslali avízo protikorupční policii. Informace se však záhy objevila v médiích a policie dodnes nic nevyšetřila.

Nové vyšetřování se nicméně rozjela znovu v minulých dnech, kdy protikorupční fond finančníka Karla Janečka začal mapovat pochybné zakázky pražského dopravního podniku. Téměř ve všech na konci řetězce složitých finančních transakcí figuruje jméno Iva Rittiga.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky