Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ransdorf se přirovnal k Masarykovi. Huňkovi věřím, peníze měly jít na pomoc lidem

Zprávy z EU

  20:59aktualizováno  21:14
BRUSEL/PRAHA - Europoslanec Miloslav Ransdorf potvrdil České televizi, že ve švýcarské bance jednal jménem Vladimíra Huňka, který byl již dříve odsouzen za to, že sliboval lidem peníze, když mu pomůžou získat dědictví po příbuzné ve Švýcarsku. Ransdorf stále věří, že dokumenty, které v bance předkládal, jsou pravé. Neměl prý slíbenou žádnou provizi.

Miloslav Ransdorf (KSČM) před novináři. foto:  Petr Topič, MAFRA

Švýcarská policie zadržela Ransdorfa spolu se třemi Slováky ve čtvrtek v curyšské bance kvůli podezření z finančního podvodu.

„Zaujalo mě na jeho přístupu, tedy co vím od jeho manažera, že chce dávat ty peníze na humanitární účely. Včetně zdravotní péče, protože on je údajně handicapovaný člověk,“ řekl ČT Ransdorf. O tom, že byl Huněk již několikrát odsouzen za podvody, prý ví, ale důležitý je pro něj tento konkrétní případ. „Pro mě je podstatné, zda dokumenty jsou pravé a zda ten člověk je v právu, pokud jde o nárok na svůj účet. Já jsem přesvědčen, že dokumenty pravé jsou a nic mě nepřesvědčilo ze strany švýcarské policie, že by tomu mělo být jinak,“ uvedl europoslanec.

Policejní vězení místo hotelu

Za získání Huňkova dědictví neměl slíbenou žádnou provizi. „Pro mě bylo dostatečné to, že by ty peníze byly použity na produktivní účel. Pokud považujete za hotel policejní vězení, tak to mi zařídil Švýcarský stát,“ sdělil v České televizi.

V rozhovoru také uvedl, že měl s sebou celý soubor dokumentů, prostudoval si originály i kopie, vše mu prý zabavila švýcarská policie. To, že by měl čas na prostudování dokumentů sám vyvrátil v následující větě. „Obvinění ze zfalšování dokumentů prostě nesedí. A se mnou nemůže souviset už vůbec, protože jsem dostal kopii dokumentů, až při vstupu do banky, a tudíž jsem to neměl jak udělat.“

Vladimír Huněk byl v minulosti několikrát stíhaný za podvody, to ale Miloslavu Ransdorfovi nevadí. „Samozřejmě že není úplně čistý. Ale myslíte si, že Hilsner, kterého se zastával Masaryk, byl čistý? Že to byl úplně čistý člověk?“ Řekl severu novinky.cz.

Ransdorf také oznámil, že pozastaví členství v krajně levicové frakci Evropského parlamentu. „Pozastavím své členství a uvidíme, jestli se do frakce někdy vrátím. Jsem ale přesvědčen, že nic špatného jsem neudělal,“ řekl ČT Ransdorf. Jeho kolegové z Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice v Evropském parlamentu zatím nechtějí vydávat stanovisko, Ransdorf jim chce okolnosti svého zadržení vysvětlit.

Ransdorfův dědic Huněk má pestrou minulost. Vystupoval věrohodně, říká kriminalista

Už v úterý se europoslanec v Praze sešel s vedením KSČM. Předseda strany Vojtěch Filip řekl, že Ransdorf na schůzku přinesl dokumenty, které vyvracejí, že se dopustil trestného činu. Mluvčí vrchního státního zastupitelství v Curychu Corinne Bouvardová ale v úterý ČTK řekla, že švýcarská justice považuje všechny čtyři za obviněné a žalobci s nimi vedou trestní řízení kvůli majetkovým deliktům.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Slovenská média uvedla, že transakce se týkala částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun).

JUNEK: Ransdorfova hrůza. Lidsky by europoslanci odpustit šlo, politicky nikoli

Ransdorf v rozhovoru pro média ale řekl, že nechtěl ve švýcarské bance vybírat peníze, chtěl prý jen informace k dědictví po švýcarské občance, která zemřela v roce 2005. Dědicem má být český občan. V žádném případě podle něj nemělo jít o dědictví po příslušníkovi SS, jak některá média uváděla, či o majetek Židů, kteří si jej v bance za války uschovali.

Autoři: ,