Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ransdorfův dědic Huněk má pestrou minulost. Vystupoval věrohodně, říká kriminalista

Česko

  12:20aktualizováno  15:46
PRAHA - Letos v létě chtěl jistý Vladimír Huněk zasponzorovat mladé sportovní talenty. Z dědictví, které měl uložené ve švýcarské bance. Jenže k zablokovanému účtu se nemohl dostat. Potřeboval proto pomoc. Pod touto záminkou vylákal Huněk peníze od pana T. Tak o tom v srpnu informovala Česká televize.

Miloslav Ransdorf během eurovoleb v roce 2009. foto: MAFRA

V čem Ransdorf udělal chybu? Návod, jak vybrat 350 milionů franků

Příběh se nápadně podobá aféře českého europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM). Toho před týdnem zadržela policie ve švýcarské bance, když chtěl jistému pánu s iniciálami V .H. pomoci s nedobytným dědictvím. A jméno Vladimíra Huňka se teď v souvislosti s aférou Ransdorf objevilo i v dokumentech zveřejněných médii.

Zpronevěra

Huněk je známá postava především pro kriminalisty na Zlínsku. Dvakrát tady byl vazebně stíhán, třikrát obviněn.

„Poprvé jsem se s ním setkal v roce 2003. Tehdy pracoval pro zlínskou bezpečnostní agenturu, kde se dopustil trestného činu zpronevěry,“ vypráví vyšetřovatel Robert Mařák z Krajského ředitelství policie ve Zlínském kraji. Bezpečnostní agentura provozovala ještě realitní kancelář. Huněk jako její zaměstnanec tehdy podle Mařáka vylákal od lidí zálohy na nemovitosti.

Ransdorfův tajemný V. H.? Zřejmě odsouzený podvodník Vladimír Huněk

O dva roky později se Huněk objevuje v hledáčku zlínské policie podruhé. Zveřejnil inzeráty s nabídkou práce v Iráku – plat až 80 dolarů za hodinu. Tedy bezmála 2000 korun. Zájemci pak platili poplatek mezi 20 až 30 eury.

„Dalších 150 eur chtěl za pofidérní výcvik někde v lesích,“ vzpomíná novinář Leoš Kyša, který na podvodné irácké nábory tehdy upozornil. Huněk se odkazoval dokonce na spolupráci s iráckým velvyslanectvím (které ji později popřelo). Na nábory se přišlo proto, že si matka jednoho z chlapců stěžovala tehdejšímu premiéru Jiřímu Paroubkovi, že nechce, aby se její syn zúčastnil zahraniční mise. Za tento podvod dostal Huněk, který si vedl podrobnou evidenci oklamaných důvěřivců, tři roky nepodmíněně. Do Iráku totiž samozřejmě nikdo neodjel.

Huňkův další problém - trestní oznámení staré 10 dní

Sedmačtyřicetiletý Vladimír Huněk čelí dalšímu trestnímu oznámení. Pod jiným jménem se snažil z několika lidí na Berounsku vylákat statisícové "půjčky". Lidem sliboval, že se pomocí peněz zbaví dluhů a dostane se tak k velkému dědictví uloženému ve švýcarské bance. Huněk tvrdil, že sumy vrátí i s více než stoprocentním úrokem.

„Trestní oznámení bylo podáno 30. listopadu,“ potvrdila Právu okresní státní zástupkyně v Berouně Eva Svobodová. „Nyní probíhá prověřování ze strany policie.“

Huněk na podporu svých tvrzení ukazoval lidem i dokumenty. Ty ale podle svědků obsahovaly velké množství pravopisných chyb.

„Vystupoval věrohodně, o své důvěryhodnosti přesvědčil mnoho lidí, byli mezi nimi i vysokoškolsky vzdělaní lidé,“ říká vyšetřovatel Mařák. Když pak vypovídal na policii, odkazoval se na Bezpečnostní informační službu i na spolupráci se zahraniční rozvědkou.

Pro zlínskou policii se znovu objevil na scéně v roce 2009. Huněk zfalšoval daňová přiznání své firmy, podle kterých byla v plusu a aktivní. S těmito dokumenty si pak vzal úvěry a od autobazarů na leasing nakoupil několik aut v hodnotě bezmála 1,5 milionu korun. Jenže nesplácel. V roce 2011 ho tak soud poslal znovu do vězení za úvěrový podvod. Tentokrát na čtyři roky.

Žádní Dannyho parťáci

Ještě před tím na osobu Vladimíra Huňka znovu narazil i novinář Kyša. „Někdy v roce 2008 mi zazvonil v redakci telefon, volala paní, že nějaký pan Vladimír Huněk prodává dům a že je jí to podezřelé,“ vypráví Kyša. Paní našla na internetu jeho článek. „Říkal jsem jí, ať mi ho popíše, jestli to není jen shoda jmen. Vzpomínám si, že mu na jedné ruce chyběl prst a divně chodil. A sedělo to. Řekl jsem jí, že určitě nic neprodává, už v době iráckých náborů měl dluhy a exekuce,“ dodává Kyša.

Zajímavé je, že Švýcarsko nefiguruje v Huňkových kauzách poprvé. Už při vyšetřování prvních podvodů ve Zlíně se Huněk policii omlouval za svůj špatný pravopis s tím, že vyrůstal s rodiči ve Švýcarsku.

„Ke kauze pana Ransdorfa se vyjádřit nemůžu, znám ji jenom z médií,“ nechce vyšetřovatel Mařák spekulovat. Huněk měl ale také tvrdit, že ve Švýcarsku studoval. V občanském průkazu titul podle Mařáka neměl, ale v některých případech ho používal.

„Bizarní je, že dělá ty podvody pořád pod svým jménem. Jen různě střídá tituly. Můj dojem byl, že to byl patologický lhář, který ví, že občas lidi podvede. A že za to jde občas do vězení. Žádní Dannyho parťáci,“ uzavřel Kyša.

Autor: