8. prosince 2015 21:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ransdorfův tajemný V. H.? Zřejmě odsouzený podvodník Vladimír Huněk

Miloslav Ransdorf dorazil do sídla KSČM v ulici Politických vězňů, kde vysvětlí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Ransdorf dorazil do sídla KSČM v ulici Politických vězňů, kde vysvětlí... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Identita tajemného V. H., jehož zájmy v curyšské bance údajně hájil europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM), je zřejmě známa. Může se jednat o podvodníka Vladimíra Huňka. Ten v minulosti opakovaně nabízel provizi těm, kteří by mu pomohli získat ze švýcarských peněžních ústavů údajné dědictví po zemřelých příbuzných.

Obětí žádného podvodu jsem se rozhodně nestal, prohlašoval Ransdorf sebevědomě na úterní tiskové konferenci krátce poté, co své spolustraníky přesvědčil, že ve Švýcarsku nepáchal žádnou trestnou činnost.

Nyní ale jeho slova dostávají vážlivé trhliny: podle České televize totiž Ransdorfa možná převezl už dříve odsouzený podvodník Vladimír Huněk. Ten podle reportérů pořadu Na stopě získal dokumenty po ženě, která zemřela v roce 2005. Tyto písemnosti pak měl ukazovat svým obětem, kterým nabízel tučné odměny za to, že mu pomohou při jednání se švýcarskými bankami pomohou.

Politické škody

V pondělí by měl Ransdorf kauzu vysvětlovat i na mimořádném jednání levicové frakce Evropského parlamentu ve Štrasburku. Zástupci frakce o kauze dnes jednali, ale vzhledem k tomu, že její členové mají k dispozici pouze Ransdorfovo tiskové prohlášení, přijmout stanovisko chtějí až poté, co se s poslancem osobně setkají a dají mu tak příležitost se obhájit. Konstatovali nicméně, že Ransdorfovo „chování způsobilo politické škody“.

Podvedení ale nikdy žádné provize nevyinkasovaly. A podobný osud zřejmě postihl i Ransdorfa. Ten to ovšem ČT odmítl potvrdit.

Dokumenty plné chyb

Deník Blesk má ale k dispozici dokumenty, které český europoslanec a tři Slováci v curyšské Kantonalbank předložili. Jedná se mimo jiné o údajný dopis z curyšského Ředitelství spravedlnosti a vnitra a pět výpisů z účtu. V listinách se ale kromě formálních nedostatků vyskytují i četné pravopisné chyby. A především: jméno Vladimír Huněk se v nich skutečně vyskytuje.

Miloslav Ransdorf přichází do sídla KSČM v Praze, aby vysvětlil své zadržení ve...
Miloslav Ransdorf (KSČM) před novináři.

Vladimír Huněk má ve svém trestním rejstříku i jiný škraloup. Podle České televize už za sebou má výkon trestu kvůli hospodářským deliktům. V roce 2005 totiž prostřednictvím inzerátů lákal bodyguardy, kteří by byli ochotni pracovat v Iráku. Vybíral od nich stoeurové zálohy, dokonce s nimi zahájil i výcvik, od jisté doby je ale začal ignorovat.

Ať už se Ransdorf obětí podvodníka, či ne, může ho curyšská bankovní etuda přijít hodně draho. Švýcarská prokuratura totiž v úterý oznámila, že jak českého europoslance, tak i tři Slováky považuje za formálně obviněné. Jeden ze Slováků navíc dál zůstává ve vazbě.

sva, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz