Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řápková: Baxu znám, popíjel se studentkami

Česko

  6:00
PRAHA - Chomutovská primátorka Ivana Řápková tvrdí, že za pochybnostmi o jejím akademickém titulu je politická hra. Kvůli některým vyjádřením zvažuje i žalobu na předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu.

Primátorka Chomutova Ivana Řápková (ODS). foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, u něhož jste měla absolvovat zápočet, tvrdí, že vám jej nedal. Jak jste tedy zápočet mohla obdržet?
Pan Baxa mi ani zápočet dát nemohl, protože jsem nepatřila do jeho seminární skupiny. On nebyl můj vyučující ani konzultant. Mým profesorem z trestního práva byl docent Jiří Pipek. Konzultovala jsem s jeho mladší asistentkou z katedry trestního práva Simonou. Pan Pipek mi dal zápočet i zkoušku. Na semináře pana Baxy jsem nechodila, protože jsem měla povolené individuální studium od tehdejšího proděkana pro studium dr. Jaroslava Zachariáše. Konzultace na katedře trestního práva jsem objednávala u paní Jitky Rousové, je to starší, velmi sympatická dáma, která si na mne určitě vzpomene. Já ten celý problém nechápu.

Nechápu, jak je možné, aby předseda Nejvyššího správního soudu zcela bez přímých důkazů a neznalosti celé pravdy obvinil někoho, že nestudoval řádně a že by měl vrátit titul. Já nechci pana Baxu obviňovat z falešných pohnutek, ale kdyby mi zavolal, tak bych mu vše vysvětlila. Pustit takové věci do médií bez ověření skutečného stavu je v jeho postavení značně nezodpovědné a nepochopitelné. Velmi mne poškodil, budu na něj asi muset podat žalobu na ochranu osobnosti. Jestli má špetku cti v těle, tak by mi měl zavolat a omluvit se mi.

K dohledání jsou data zápočtů a zkoušky. Tato data umocňují podezření, že vaše studium nebylo korektní. Podle katedry jste jeden zápočet získala o rok dříve, než vám vůbec začal seminář trestního práva. Navíc zbylé dva zápočty a zkoušku jste získala v jeden den.
To je absolutní nesmysl, mají v tom nepořádek. Při individuálním studiu je to prostě jinak. V chaosu, který na fakultě vládne, se takovým zmateným informacím ani nedivím. Vše bylo v řádných termínech, tak jak to mělo být. Ať to prověří Policie ČR, já mám svědomí čisté.

Podle katedry vás musel zkoušet někdo mimo ni. Jak si tento nezvyklý způsob vysvětlujete?
To není pravda. Jak už jsem řekla, zkoušel mne pan Pipek z katedry trestního práva. Měla jsem povolené individuální studium od tehdejšího proděkana pro studium dr. Jaroslava Zachariáše. To je naprosto standardní. Kdyby se pan Baxa obtěžoval a zjistit si alespoň základní informace, než něco vystřelí do médií, pak by to věděl. Je to z jeho strany trapné.

Celý rozhovor čtěte ve čtvrtečním vydání deníku

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!