Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Řápková hájí své studium. Zkoušel ji prý muž, který již nežije

Česko

  14:30aktualizováno  15:50
PRAHA - Chomutovská primátorka Ivana Řápková přišla s nečekaným vysvětlením pochybností kolem svého studia na právnické fakultě v Plzni. Předseda nejvyššího správního soudu Josef Baxa se podivoval nad tím, že nenavštěvovala jeho semináře, ale má zápočet i zkoušku z trestního práva. Řápková tvrdí, že měla individuální studijní plán a zkoušet ji měl Baxův kolega Jiří Pipek. Ten je více než rok po smrti.

Ivana Řápková foto: ČTK

Rektorská vyšetřovací komise se podle informací LN o víkendu zaměřila na získání vysokoškolského diplomu chomutovskou primátorkou Ivanou Řápkovou. Důvodem byly pochybnosti kolem jejího studia trestního práva. V minulém týdnu se totiž ozval předseda nejvyššího správního soudu Josef Baxa, který měl mít podle svého rozpisu primátorku v semináři trestního práva. Zjistil však, že nejenom na jeho seminář nedocházela, ale že jí on osobně nedal ani zápočet.

Ivana Řápková se prozatím k těmto nejasnostem nevyjadřovala, protože byla na dovolené mimo Evropu. Dnes ale uvedla, že ji Baxa ani zkoušet nemohl. "Mým profesorem z trestního práva byl docent Jiří Pipek. Ten mi dal zápočet i zkoušku. Na semináře pana Baxy jsem nechodila, protože jsem měla povolené individuální studium," uvedla pro LN Řápková a dodala, že proto pro ni předmět nebyl povinný.

Jiří Pipek je více než rok po smrti. Podle vedení katedry ale neměl zápočty ani postupové zkoušky v náplni své práce. Pověřit jej ale tímto úkolem mohl tehdejší děkan právnické fakulty Jaroslav Zachariáš.

Řápková zvažuje kvůli výrokům Baxy žalobu na ochranu osobnosti. "Ta kauza má politické pozadí, někdo se mne snaží zničit. Takto podlý útok v době dovolené, kdy jsem se nemohla bránit, je ubohý a podlý," uvedla Řápková. 

Výkaz dokazující, že Ivana Řápková nezískala ve školním roce 2002/2003 zápočet z předmětu Trestní právo 2.

Více o studiu Řápkové čtěte ZDE

Výsledky šetření rektorské komise nejsou stále k dispozici. Rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša ale LN sdělil, že případ Řápkové a několika dalších studentů bude zveřejněn v nejbližší možné době.

"Musím poznamenat, že v případě paní primátorky se nejedná o žádného rychlostudenta, které komise prověřuje především. Důvodem prověřování jsou informace o jejím studiu zveřejněné v médiích. Výsledky zatím nemám, nemohu vám je proto sdělit," uvedl rektor.

Další podrobnosti o studiu na plzeňské fakultě si přečtete ve čtvrtečním vydání deníku

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...